Askeri müzelerde grafik tasarım ve Foça Deniz Müzesi örneği
Graphic desing in military museums and Foça naval museum example
- Tez No: 219413
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SİPAHİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Güzel Sanatlar, Müzecilik, Marine, Fine Arts, Museology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
?Askeri Müzelerde Grafik Tasarım ve Foça Deniz Müzesi Örnegi? adlı bu tez, dört ana bölümden olusmaktadır. Konuya giris niteligi tasıyan birinci bölümde, müze kavramı açıklanmıs ve müzecilik çesitleri hakkında bilgilendirme yapılmıstır. Klasik ve çagdas müzecilik anlayısları arasındaki farklar irdelenmis ve aralarındaki farklardan kısaca bahsedilmistir. Grafik tasarımcı olarak, müze grafikleri tasarlamanın temel unsurlarının açıklandıgı ikinci bölümde, ayrıca dikkat edilmesi gerekli olan unsurlar da belirtilmistir. Açıklanan unsurlar, grafik tasarımcı açısından kimi zaman özgürlük kaynagı olabildigi gibi, kimi zaman da sınırlayıcı oldugundan, tezin üçüncü bölümü müze grafikleri tasarlamak amacı güden tasarımcılar için açıklayıcı bilgiler içermektedir. Üçüncü bölümde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan askeri müzeler hakkında sınıflandırma yapıları incelenmistir. Bu bölümde Türkiye`deki askeri müzeler arastırılmıs ve müzeler hakkında açıklayıcı bilgiler içermesi nedeniyle bu bölüm daha genis tutulmustur. Tezin konusunun temel unsurunun ele alındıgı dördüncü bolümde Foça Deniz Müzesi hakkında bilgi verilmis ve ilgili müze için hazırlanan grafiksel ögeler açıklanmaya çalısılmıstır. Bunun yanında söz konusu sergi alanların yapısı mimari sekil aktarılmıstır. Arastırma konusu ?Askeri Müzelerde Grafik Tasarım ve Foça Deniz Müzesi Örnegi? oldugu için inceleme ve çözümlemeler elden geldigince sade bir dille aktarılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The thesis called ?Graphic design in military museums and Foça Naval Museum Example? includes four main chapters. First chapter, which is the introduction chapter, the concep of the museum and museum classes are explained. The differences between classical and modern museums are shortly discussed. In second chapter, the main rules of graphic design of the museums and the important points are explained. Sometimes, these explained points could supply freedom to the graphical designer. On the other hand, these explained points could supply limit the grafical designer. As a result of these, there are informations in third chapter for the designers, who wanted to work in a museum design. In third chapter, the classes of the museums of Turkish Armed Forces are analysed. The military museums in Turkey are searched and because of the informations about these museums, this chapter is longer than the others. In fourth chapter, the main subject of the thesis is discussed. Information about Foça Naval Museum is given and the grafical items in the museum are explained. What is more, the structure of the galleries are showed with the help of figures . Because the subject under investigation is ?Graphic design in military museums and Foça Naval Museum Example?, the inspections and the analyses try to be defined with clear language.