20. yüzyıla kadar illüstratif yaklaşımlarda fantastik etki
Fantastic effects in illustrative approachas untill 20th century
  1. Tez No: 219429
  2. Yazar: EMEL YURTKULU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. YAKUP ÖZTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
?20.yüzyıla Kadar !llüstratif Yakla“ımlarda Fantastik Etkisi? adlı bu ara”tırma tezi üç bölümden olu“maktadır. !lk bölüm; ikinci bölümün konu ba”lı#ını olu“turan ve illüstratif yakla”ımları içeren `fantastik imge'yi tanımlama ve anlama çabasıyla, `fantastik kuram'ı ele almaktadır. !kinci bölümdeyse fantastik imge, tarihsel süreci boyunca belirleyici dönem, sanatçı ve örnekler e“li#inde i”lenmi“, bu veriler ı”ı#ında üçüncü bölümün içeri#inde ele alınan fantastik etkiye ili“kin gösteren ve göstergeler saptanarak, bunların yardımıyla bir uygulama yakla”ımı belirlenmeye çalı“ılmı”tır. Bu inceleme; Güzel Sanatlar Fakülte'lerinin, grafik e#itim programları içeri#inde yer alan illüstrasyonun tarihine ve bu sürecin en önemli konu ba“lıklarından `fantastik'e, uygulama a”amasında da yardım sa#layacak bir tanımlama getirme çabasıdır.
Özet (Çeviri)
This research titled ?Fatastic Effects in Illustrative Approaches Untill 20th Century? has been formed in three chapters. In the first chapter, ?fantastic theory? has been investigated with the effort of defining and understanding ?fantastic image? which also forms the title of second chapter. ?Fantastic image? has been discussed in historical timeline, certain periods, and with specific artists and examples in the second chapter. With the outcome of this examples, in the third chapter, indicatives and indicators of fantastic effects has been stated. With this indicatives and indicators, an pathway for practical work has been established. This research aims a new approach for history of illustration and ?fantastic? content in illustration courses of graphic education held in Fine Arts faculties.