Halkla ilişkiler ve reklam faaliyetlerinin sivil toplum kuruluşlarının tanıtımındaki rolü
The role of public relations and advertising activities in the publicity of non-governmental organizations
  1. Tez No: 219471
  2. Yazar: EBRU NURLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Sivil toplum kuruluşları günümüz Türkiye'sinde hızla gelişen bir sektörü oluşturmaktadır.Özel sektör ve kamu sektörünün ardından üçüncü sektör olarak anılan bu sektör ilk ikisinden farklı görünse de fon temin etme, proje yönetimi, tanıtım, gönüllü kazanma ve imaja yatırım yapmak gibi alanlarda tıpkı kamu sektörü ve özel sektör gibi profesyonelce bir yapılanmaya ihtiyaç duymaktadır. Sosyal misyonlarının çağrıştırdığı manevi yönlerden ve düşük bütçelerden ya da bilinçsizlikten dolayı sivil toplum kuruluşlarının profesyonel şekilde tanıtım yapmaları ya ihmal edilmiş ya da uygunsuz karşılanmıştır. Oysa hem reklam, hem de halkla ilişkilerle güçlendirilmiş iletişim çabalarının sivil toplum kuruluşlarında imaj ve itibar yönünden oldukça faydalı olduğu bu tez çalışmasında gözlemlenmiştir.Çalışma 5 ana bölümünden oluşmaktadır:1- Sivil Toplum Dünyası2- Sivil Toplum Kuruluşlarında İletişim Ve Kuramsal Çerçeve3- Sivil Toplum Kuruluşlarında Reklam ve Halkla İlişkiler Uygulamaları4- Türkiye'de Sivil Toplum Kuruluşlarının Reklam ve Halkla İlişkiler Çalışmalarından Örnekler5- AraştırmaBirinci bölümde; Dünya'da ve Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının durumu kısaca ele alınmaktadır.İkinci bölümde; reklam ve halkla ilişkiler alanında sivil toplum kuruluşlarındaki iletişim çabalarıyla örtüşebilecek kuramsal öğelere kısaca değinilerek, bunlardan Grunig ve Hunt'ın tek yönlü iletişim - kamuyu bilgilendirme modeli ağırlıklı olarak konu edilmektedir.Üçüncü bölümde; reklam ve halkla ilişkiler çalışmalarının sivil toplum kuruluşlarındaki uygulanması ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde;Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının iletişim çalışmalarından örnekler verilmektedir. Son bölümde ise sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve halk olmak üzere iki ayrı grupla yapılan araştırmanın sonuçları verilerek yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Non-governmental organizations (NGOs) are a growing sector in today?s Turkey. Being considered as the third sector after the private and government sectors, although it seems different from the two above, it needs to be structured professionally like them in terms of fund raising, project management, publicity, winning volunteers and investing in image. Professional execution of the publicity of NGOs has either been neglected or being considered as inappropriate due to moral aspects suggested by their social missions, low levels of budgets or unconsciousness. However, it has been observed in this thesis that communication activities strengthened both with advertising and public relations have been very useful for the NGOs in terms of image and reputation.The study comprises of 5 main parts:1- World of NGOs2- Communication and Theoretical Framework in NGOs3- Practices of Advertising and Public Relations in NGOs.4- Case studies for Advertising and Public Relations Activities of NGOs in Turkey5- ResearchIn the first part, the situation of the NGOs in the world and Turkey is briefly considered.In the second part, theoretical elements in advertising and public relations that may overlap with the communication activities in the NGOs are considered shortly. Among these theoretical models, Grunig and Hunt?s four communication models are the major subject.The third part is about the practices of advertising and public relations in NGOs.In the fourth part, there are case studies for the communication activities of NGOs in Turkey.In the final part, there are the results and comments of the questionnaire conducted with the managers of NGOs and with the public.