Üstün zekalı çocuklarda duygusal zekayı geliştirmeye dönük program geliştirme çalışması
A program development study for developing emotional intelligence in gifted children
  1. Tez No: 219470
  2. Yazar: AYÇA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT DAVASLIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma, duygusal ve sosyal gelişimleri bilişsel gelişimleri kadar hızlı olmayan ve bu sebeple, duygusal konularda akranlarından daha fazla sorun yaşama eğilimi olan, üstün zekalı öğrencilerin, duygusal zekalarını geliştirmek amacıyla bir program geliştirilmesini, uygulanmasını ve etkililiğinin sınanmasını kapsamaktadır. Bu amaçla 14 oturumluk ?Duygusal Zeka Geliştirme Programı? oluşturulmuştur. Çalışma, İstanbul ilinde, üstün zekalı çocuklara farklılaştırılmış bir eğitim programı sunan Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulunda, 1. sınıfa devam eden 11'i deney grubunda, 11'i de kontrol grubundaki 22 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubundaki öğrencilere 14 oturumluk ?Duygusal Zeka Geliştirme Programı? haftada ikişer gün 50'şer dakikalık süreyle uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir uygulamada bulunulmamıştır. Araştırma kapsamında öğrencilerin Duygusal Zeka düzeylerini belirlemek amacıyla veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılan, Bar-On Duygusal Zeka Ölçeği Çocuk ve Ergen Formu (Bar-On Emotional Quotient Inventory Youth Version EQ-i:YV) kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki tüm öğrencilere öntest ve sontest olarak verilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 11,5 paket programıyla analiz edilmiştir. İstatistiksel analizde Mann Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretlenmiş Mertebeler Testi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, üstün zekalı öğrencilere yönelik hazırlanan duygusal zeka geliştirme programının öğrencilerin duygusal zeka seviyelerini arttırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with developing, applying, and testing a program in order to develop the emotional intelligence of gifted students, whose emotional and social development are not as rapid as their cognitive development, and for this reason who tend to have more problems on emotional issues than their peers. For this aim `Emotional Intelligence Development Program? consisting of 14 sessions was developed. The study was conducted with a total number of 22 students, 11 of them in study group and 11 in wait list control group, who were students from first grades of Beyazıt Ford Otosan Elementary School in İstanbul which offers a differenciated curriculum for gifted children. Emotional Intelligence Development Program consisting of 14 sessions was applied to the study group two times a week with a duration of 50 minutes. Bar-On Emotional Quotient Inventory Youth Version EQ-i: YV, adapted by the researcher is used to determine the emotional intelligence level of the students. Scales are applied as pre-test and post test. Statistical analyses were conducted via SPSS 11,5. Mann Whitney-U and Wilcoxon test were used in statistical analysis. The results of the study revealed that `Emotional Intelligence Development Program? which was developed for the gifted students, increases the emotional intelligence level of the students.