Türkiye'de menkul kıymet kazançlarında vergi uygulamalarının yabancı portföy yatırımlarına etkileri
The effects of tax policies for income from securities on foreign portfolio investments in Turkey
- Tez No: 219615
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT AKBALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tüm dünyada ve Türkiye' de çesitli yatırım ihtiyaçlarına cevap veren menkul kıymetlerin, yasal düzenlemeleri ile menkul kıymetlerden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi ,farklı ülkelerde farklı uygulamalar ile karsımıza çıkmaktadır. Kısa vadeli yabancı yatırımların gelismekte olan ülke ekonomilerine etkileri çerçevesinde, bu sermaye hareketlerinin vergilendirilmesinin önemi daha da artmıstır. Ülkeler uluslar arası sermayeyi çekmek için vergisel avantajlara basvurmakta , vergi politikalarını iktisadi çıkarları dogrultusunda olusturmaktadır. Türkiye' de menkul kıymet kazançlarının vergilendirilmesinde önemli bir degisiklik yapılarak stopaj uygulanmaya baslanmıs, 2015 yılına kadar olagan vergileme sistemine ara verilmistir. Bu yeni vergileme sisteminin yatırımcılar açısından olagan sisteme nazaran kolaylıgı ve basitligi göze çarpmaktadır. Yeni uygulama öncesi ve sonrası yabancı portföy yatırımları incelendiginde , ilk dönemde ekonomik konjonktür dogrultusunda olumsuz bir etkiye rastlanmamıs ancak daha sonra yasanılan gelismeler nihayetinde stopaj oranlarının dar mükellefler lehine düzenlendigi görülmüstür. Dar mükellefler için sıfırlanan oranın gerekçesi olarak Türkiye'nin cari açık finansmanı dogrultusunda ihtiyaç duydugu kısa vadeli yabancı sermaye belirtilebilir. Bu vergisel avantaj ise tam ve dar mükellefler arasında vergi ilkelerine aykırı bir esitsizlik yaratmıstır.
Özet (Çeviri)
The applications of legal arrangements and taxation policies for securities which meet the needs for investment in the world and also in Turkey, differ in various countries.The importance of taxation of capital movements has increased considering the effects of short-term foreing investment on the economy of developing countries. In order to make use of international capitals, countries provide tax advantages and form tax policies in accordance with their economical benefits. Withholding tax has started to be applied in Turkey as an important attempt for income from securities , and regular taxation system is suspended up to 2015. It can be stated that the application of new taxation is easier than regular taxation system for investors.When foreing portfolio investments are analysed before and after the new application, there is no evidence of negative effects of taxation within the conditions of conjuncture; however, the rates of withholding tax are seemed to be arranged on behalf of foreign-based taxpayers as a result of fluctuations in markets. The need of short-term foreign investment for Turkey?s current account deficit financing can be mentioned as the reason of decreasing the rates to zero for foreign-based taxpayers.This tax advantage has resulted in unequality between foreign-based taxpayers and full fledged taxpayers opposing to the principles of taxation.