Bağımsız dış denetimin bankaların kredilendirmesine olan etkileri
Effects of independent audit to affording credit of banks
  1. Tez No: 219614
  2. Yazar: KÜBRA CANİKLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT AKBALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde şirketler yatırım amaçlı veya finansman ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla banka kredilerine ihtiyaç duymaktadırlar. Bankalar da kendilerini olası bir kredi riskinden korumak amacıyla şirketlerin mali tablolarının denetimden geçmiş olmasını istemektedirler. Bağımsız denetim raporu bankaların kredi kararına etki eden önemli belgelerden biridir. Bankaların kendi içlerinde oluşturdukları kredi komiteleri şirket tarafından sunulan belgeleri incelenmektedir. İnceleme sonucunda banka tarafından ya red ya da onay kararı çıkmaktadır. Mali tablolar, temel mali tablolar ve ek mali tablolar olarak ikiye ayrılmaktadır. Bilanço ve gelir tablosu temel mali tablolardır. Bankalar şirketlerin kar zarar durumunu analiz etmek zorundadırlar. Bu yüzden bilanço ve gelir tablosu bankalar için bir kılavuz olmaktadır. Mali tabloların bağımsız denetimden geçmiş olması bankalar açısından önemli ölçüde risk unsurunu ortadan kaldırmaktadır. Bankalar aslında verdikleri her kredi de bir risk üstlenmektedirler. Şirketin mali tabloları her ne kadar denetimden geçmiş olsa da bu risk her zaman mevcuttur. Bu nedenle bankaların sahip olmaları gereken asgari sermaye seviyesinin hesaplanması önemli olmaktadır. Basel II' de bu amaca yönelik bir düzenlemedir. Bankaların kredi riskine karşı tutmak zorunda oldukları yasal sermaye miktarının bankaların tek tek taşıdıkları kredi risklerinin değerlendirilmesi sonucunda belirlenmesini zorunlu tutan bir yaklaşımdır. Artık bankalar sadece kredi verirken, çok dikkatli olmak ve belirledikleri krediyi vermeleri durumunda, buna karşın koymak zorunda oldukları sermayeyi de bulmak ve bunu kendi öz sermayelerine katmak durumunda olacaklardır. Şirketler kredi talep ederek finansman açıklarını kapatmak istemekte; bu durumda bankalarda kendilerini koruma altına alarak şirketlerden bağımsız denetim raporu istemektedir. Basel I ve Basel II Uzlaşıları da hem uluslar arası bir denetim sisteminin geliştirilmesi bankaları olası risklerden dolayısıyla kredi riskinden korumak için düzenlenmiş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Companies need bank credits because of supplying and doing investment and at the present days. Banks want company?s financial statements which have been done independent audit because of protecting from credit risk. Independent audit report which effects to credit decision of the banks, is one of the important documents. Credit committees which were composed by banks, checked documents which are given by company. As a result of analysis, negative or positive decision is detached by bank. Financial statements are separating as basic and appendix financial statement. Balance sheet and income statement are basic financial statement. Banks must do analysis companies?s profit-loss. Balance sheet and income statement are be guide for the banks. Passing from independent audit of financial statement removes risk element. Banks undertake a risk for given credit. That risk are existed evertime even financial statement of the company have been audited. Therefore having of the banks calculating minimum capital level is be important. Basel II is arragement direct to that purpose. evaluationing of credit risks of legal capital amount of banks is a approach keeping necessary The banks must be careful when giving credit, however banks must find necessary capital and must add their capital. While companies require credit, want to close finance clear; at the state banks must want independent audit report from companies to protect themself . Basel I and Basel II have been arranged to improve international audit system and protect banks from credit risk