Sigorta aracılarında kurumsallaşma
Institutionalization of insurance agents
- Tez No: 219627
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜNEVVER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kurumsallasma sosyal ve ekonomik tüm yapıların çatısı altında, özellikle is hayatındaki olusumların, yasamlarını sürdürebilmeleri için en önemli gerekliliklerden biridir. Kurumsallasma konusunda is hayatında yer alan çesitli sektörler ve isletmeler için genel perspektifli çalısmalar yapılmıstır. Bu çalısmalar da gözetilerek, sigorta sektörünün en önemli yapılarından biri olan sigorta aracıları için kurumsallasmanın incelenmesi ve özgün bir model olusturulması amacı ile bu çalısma hazırlanmıstır. Sigorta kurumu ve sigorta aracıları kavramları üzerinde tanımlar yapılmıs ve sigorta aracılarına duyulan gereksinim vurgulanmıstır. Çalısma dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde sigorta tanımı ve sigorta aracıları incelenerek bu kurumlara duyulan gereksinim, sigorta aracılarının fonksiyonları ve kurulus biçimleri incelenmistir. Birinci bölümde tanımlar açıklanırken yorumsal degerlendirmeler yapılmıstır. kinci bölümde kurumsallasma konusuna giris yapılmıs kurum, kurumları etkileyen çevreler ve kurumsallasmanın sonuçları üzerinde durulmustur. Sigorta aracılarının da içinde yer aldıkları hizmet sektörünün, bulundukları çevre ile etkilesimleri, kurumsallasma penceresinden incelenerek, bu çevreler ile etkilesimleri ve çevrelerinden gelen baskılara karsı kullanılan yöntemler incelenmis, uygulanması gereken yapılardan örnekler verilmistir. Üçüncü bölümde ise kurumsallasmanın sigorta aracıları üzerinde etkileri incelenmistir. Kurumsallasma için gözetilmesi gereken metot ve yöntemler incelenirken , isletmelerin yönetim süreçlerinde ve operasyon süreçlerinde uygulaması gereken kosullar iki ana baslık halinde arastırılmıstır. Dördüncü bölümde arastırma sonuçlarına dayanan ve sigorta aracılarında kurumsallasma ihtiyacını ortaya çıkarmaya yönelik bir anket çalısması yapılmıstır. Anket çalısmasında sorular kurumsal yönetim yaklasımında sirket yönetimlerinde olması gereken adillik, hesap verebilirlik, sorumluluk ve seffaflık prensiplerini de kapsayacak sekilde düzenlenmis, ayrıca sigorta aracılarının gelecege bakıs açılarını ve stratejik planlamalarını ortaya çıkarmaya yönelik sorulara da yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Institutionalization is one of the most essential requirements of all formations and especially of that under the framework of all social and economic structures for purposes of continuing their live. In concerns with institutionalization studies providing a general perspective have been made for various sectors and enterprises taking place in business life. This study has been prepared by considering also these studies in order to examine the institutionalization of insurance agents being one of the most important structures of the insurance sector and to constitute a model. The expressions insurance institutions and insurance agents have been defined and the need for insurance agents has been emphasized. The study consists of four parts. In the first part the insurance definition and insurance agents have been examined and the functions of the need for these institutions, insurance agents and corporation forms have been examined. While in the first part definitions are explained, interpretative evaluations have been made. In the second part an introduction to the subject matter of institutionalization has been given, it has been focused on institution, the environments affecting the institutions and the results of institutionalization. By examining the service sector, in which also insurance agents are taking place, and their interaction with the environment they are placed in, their interactions with these environments and the methods used against the pressures coming from their environments have been examined, examples have been given of the structures to be applied. However, in the third part the effects of institutionalization to insurance agents have been examined. While examining the methods and procedures to be monitored for institutionalization, the provisions to be applied in the enterprises? management processes and operation processes have been researched under to major headings. In the fourth part a questionnaire survey has been made based on the study results and having the purpose of showing the need for institutionalization in insurance agents. In the questionnaire survey the questions have been arranged as to include the principles of justice, giving account and transparency which have to be in the company managements in the institutional management approach, furthermore questions have also been given in order to find the viewpoints of the insurance agents for the future and their strategic plannings.