Land art on the border between topology and atopology
Topoloji ve atopolojinin sinirinda yeryüzü sanati
- Tez No: 219799
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERCAN SAĞLAM, ÖĞR. GÖR. ZAFER ARACAGÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yeryüzü Sanatı akımını, topoloji ve atopoloji dolayımında tartışmaktır. Topoloji ve atopoloji kavramlarını açımlamak için, Arkady Plotnitsky'nin, Jacques Derrida'nın felsefi görüşleri temelinde ortaya koyduğu yarı-matematiksel düşünce biçimi, ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Yeryüzü sanatının öne çıkan figürlerinden olan Robert Smithson'ın duruşu da, hem sanatsal hem de kuramsal bir perspektifle irdelenmiştir. Daha sonra, Yeryüzü Sanatı ile topoloji ve atopoloji arasındaki ilişkileri açığa kavuşturmak için, Smithson'ın Yeryüzü Sanatını kavramsallaştırış biçimi cebirsel bir düzlemde okunmuştur. Son olarak, ?Konumlandırılamayan Yer Değiştiren Aynalar? adlı tez projesiyle, bu çalışma boyunca, Topoloji ve Atopolojinin Sınırında Yeryüzü Sanatı'na dair benimsenen yaklaşım somutlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to discuss the Land Art movement from a topological and atopological perspective. In order to establish an extensive understanding of the matters of topology and atopology, Arkady Plotnitsky?s formalization of quasi-mathematical thinking, which is derived from Jacques Derrida?s philosophy, is treated in detail. The artistic stance, Robert Smithson, as a major figure of Land Art movement is analyzed both from the artistic and the theoretical perspectives. Thereafter, an algebraic reading of the Smithsonian conceptualization is executed in order to illuminate the liaison between the Land Art movement and the matters of topology and atopology. Finally, the thesis project, Nonlocalizable Displaced Mirrors depicts the whole attitude, which is taken throughout the study, towards the issue of Land Art on the Border between Topology and Atopology.