Mimarlık ile eğimli arazi ilişkisi
- Tez No: 39413
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada; 'eğimli arazilerde mimarlık" konusu ele alınmıştır. Topografyanın mimarlıktaki yeri ve topoğrafik verilerin çeşitli açılardan mimarlığa etkisi incelenmiştir. Birinci bölüm; konuya giriş niteliği taşımaktadır. ikinci bölümde; topografya' konusu ele alınmıştır. Topografyanın tanımı, mimarlıktaki yeri, tabiatın önemli bir parçası olarak insan için anlamı ve kendi içinde incelenmesi üzerinde durulmuştur. Arazi şekil ve yüksekliklerini inceleyebilmek için, bazı sınıflamalar kullanılmıştır. Eğimli arazi ile düz arazı arasındaki, kullanıma ve çevreye yönelik veya anlamsal ve algısal açıdan yorumlanabilecek bazı farklılıklar ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde; 'mimarlık' konusu incelenmiştir, önce, genel olarak bazı mimarlık tanımlamaları, amaçları ve yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Daha sonra, mekan ele alınmıştır. Şekil-mekan ilişkilerinden başlayarak, mekanın soyut (geometrik, topolojik) ve somut yönlerden incelenmesi; Mekanı oluşturan, tanımlayan elemanlar, mekan oluşturarak kurulması istenen ilişkiler yanında, mekan örgütlenmesi, mekan türleri, mekanın 'yer' niteliği kazanması ile mimarlığın, zaman, hareket, ışık yardımıyla insan tarafından algılanışı üzerinde durulmuştur. Arazi eğiminin, bu konular kapsamında mimarlık ile ilgisi saptanmıştır. Dördüncü bölümde, eğimli arazinin mimarlığa etkisi, bir örnek bölge yardımıyla değerlendirilmiştir, örnek bölge olarak İstanbul Boğazı'nın bir bölümü ele alınmış ve bölge, ikinci ve üçüncü bölümdeki açılımlar yardımıyla incelenmiştir. -v-
Özet (Çeviri)
The subject studied in this work is 'architecture on sloping ground'. To analyse the subject; two main themes of it, topography' and 'architecture' are defined and examined; their relations to each other are displayed. Chapter 1 is an introduction to the subject. In chapter 2, topography and its role in architecture is defined and examined. Landform is one of the main three-dimensional data of the environment. As scale and permenanc® it's the dominant one. Contour maps are used for showing the landforms in plan. They are comprised of lines, called contours, connecting points of equal elevation. Despite its heterogeneous character, w® can have some classifications for the topographical forms such as mountains, valleys, ridges, hills etc. They can be open (like plain or plateau) or closed (like valley or canyon); they can have dominant or homogeneous character. The three main character defining elements of landscape are; - silhouette, - scale, - slope. Mountainous regions are composed of limitless variations on three themes; valley, peak and slope. Slopes are diagonals, the connective elements between peaks and valleys. They largely determine accesibility, visibility and landscape character. Slopes consume more area than peaks or valleys. Five basic slope forms are detectable on counter maps; - straight, - s-shaped, - concave, - convex, - compter Slope gradients can be classified as; - very steep (>25°; >%50), - steep (15°~25°;%25-50), -vf-- moderate (5°-10°; %10~%25), - gentle (