Osmanlı ulemasının devlet hayatı üzerindeki etkileri (1451-1512)
The effects of Ottoman ulama on government and management (1451-1512)
  1. Tez No: 219865
  2. Yazar: BARIŞ AKAGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Tezimizi hazırlarken başlıca amacımız; 1451?1512 yılları arası Osmanlı İmparatorluğunda devlet yöneticilerinin üzerinde ulemanın etkilerini ortaya koymaktır. Bu çalışma sanılanın aksine otokratik bir yönetici kadro yerine bürokratik yapılanması kompleks ve en basit işlerde bile danışma sistemi içerisinde çalışan bir mekanizmanın olduğunu belirlemektir. Yine bu çalışma da bu dönem ulemasının rolünün sadece din ve adalet işleri olmadığını, âlimlerin bu dönemde güçlerini daha da arttırıp sürdürdüklerini, kendilerinden sonraki âlimler ve devlet otoritesi üzerindeki olumlu olumsuz etkilerini ortaya koymaktır. Tezimizde sadece 1451?1512 yılları yani iki sultan dönemi; Fatih Sultan Mehmed ve II. Bayezid devri konu alınmıştır. Araştırmamız sırasında arşivler, internet ve kütüphanelerde katalog taraması yapılmıştır. Sonuçta ulemanın devlet idaresinde başat rol oynadığının, devlet erkânının yetiştiricisi, danışmanı bazen de denetçisi olduğu otaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The principal objective of this thesis is to bring up the effects of savants on statesmen between the years 1451 and 1512 during the Ottoman Empire. It was a system of Ottoman, that is a complex bureaucracy and consultative on the contrary to an autocratic management and it is important to say that this period?s savants was not only the Minister of justice and religious but also dynamic characters of government, both positive and negative. In this thesis, the subject matter is merely the periods of two Sultans, Fatih Sultan Mehmed and II. Bayezid. During my research, many written source of information was scanned from the internet, library and achieves. Finally, it has been revealed that savants have a huge role on government. They were educators, consultant and sometimes inspector of statesmen.