I. Süleyman DÖneminde Aydın Sancağı'nın demografik yapısı
Damographic structure of Aydın Flag in I.Süleyman term
- Tez No: 219872
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Tapu Tahrir Defterleri'nin araştırılmasıyla, Osmanlı Devleti'nin tımar sistemini uyguladığı yörelerin sosyal, ekonomik ve kültürel tarihi konularında önemli katkılar yapılmaktadır. Bu tür çalışmalarla; kitap ve makale halinde yayınlanmış monografilere ilaveten, yayınlanmamış bazı defterlerle sınırlanmış bir değerlendirmenin, defteroloji alanının en önemli meselelerinden birisi olan tahrir verilerinin istatistikî konusu yeterli derecede yansıtılmaktadır. Ancak çalışmanın konusu olan Aydın'la ilgili araştırmalar yetersiz kalmaktadır. Yoğunluk XIX. yüzyıl ve sonrasına aittir ve bunlar da bunlar da Aydın'la ilgili yeterli ve ayrıntılı bilgi vermemektedir.Evvelden beri Anadolu'da önemli bir yeri olan Aydın'ın, Osmanlı hakimiyeti altında önemi daha da artmıştır. Çalışmamızın amacı da bu doğrultuda şekillenmiştir.Bu çalışma Aydın Liva'sının, kaynak ve bilgi konusunda kısır bir dönem geçirdiği XVI. yüzyılına ışık tutmakta; askeri, ticari, nüfus hareketleri ve tarımsal faaliyetleri konusunda önemli bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
In Ottoman Empire where the application of history of social, economic and culturel subjects of commendary systems district has been improved by researching of Tapu Tahrir Defteri ( Title Composition Boks). In addition to monography that published such book or paper, whith these studied, Commendary data statistic subject which is one of the most important reason of the literature that is evaluate of some limited nonpublished literature area hasn?t been reflected enough yet. However, application about Aydın that is the subject of the study, isn?t enough. İntension is belongs to XIX. Century and post XIX. Century but these aren?t give enough information about Aydın.For many years Aydın has been an important place in Anatolia and its importance has been increased under the Ottoman Empire Command.This study clarifies the XVI. Century of Aydın when Aydın was abortive in information and source at that time and this study also gives information about military, commercial, agriculturel and population subjects.