Chicago at the turn of the century: Dynamism, momentum and power
Yüzyılın başında chicago: Dinamizm, momentum ve güç
- Tez No: 219914
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOYNUKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tezin amacı Chicago şehrinin endüstri, şehir planlamacılığı, sosyoloji, şehirleşme ve edebiyat gibi birçok alan üzerindeki büyük etkisini ortaya koymaktır. İlk kurulduğu zamanlardan beri, Chicago birçok alanda bir liderlik rolü üstlenmiştir. Chicago şehrinin inanılmaz bir şekilde büyümesi, 1871 yılında meydana gelen büyük yangın felaketine uğramış olmasının ardından bile asla yavaşlamamıştır.Chicago Literary Renaissance hareketine mensup figürlerden biri olan büyük natüralist yazar Theodore Dreiser Amerikan Edebiyatına özellikle tartışmalı romanı Sister Carrie ile katkıda bulunmuştur. Upton Sinclair, Chicago bölgesindeki mezbahaları incelemiş ve işçilerin insanlık dışı çalışma şartlarını görünce şok olmuştur. Sinclair, romanı The Jungle ile Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kapitalist sistemin işçi sınıfını nasıl sömürdüğünü ortaya koymaya çalışmıştır.Şiire gelince, Carl Sandburg son derece etkili olan şiir seçkisi Chicago Poems ile tamamıyla yepyeni bir anlayış başlatmıştır. Sandburg'ün konuları gündelik yaşamdan seçilmiştir. Şiirindeki karakterler Chicago'nun bazen fabrikalarında bazen de caddelerinde karşılaştığı sıradan insanlardır. Sandburg, şiirinde işçi sınıfının sıkıntısını açıkça ortaya koymuştur.Zenci edebiyatı söz konusu olduğunda, Chicago Black Literature akımında Richard Wright lider bir figür olarak sarsılmaz bir konuma sahiptir. Wright, romanı Native Son yayınladığında, eleştirmenler bu kitabın Stowe'un Uncle Tom's Cabin adlı eserinden sonraki en iddialı metin olarak değerlendirilmesi konusunda hem fikir olmuşlardır. Kitabın ortaya çıkmasıyla birlikte, Amerika'daki ırkçı problemler öncekinden daha da dikkatli bir şekilde değerlendirilmeye başlamıştır. Wright'ın diğer bir şaheseri olan Black Boy yine ırkçı problemleri ele alır. Aslında, kitap Wright'ın güneydeki memleketi ve kuzey şehri Chicago'da geçen hayatını kapsar. Kitabın ilk bölümünde, yazar güneydeki ırkçı bir sistemde geçirdiği tecrübeleri anlatır. Kitabın ikinci yarısı ise Wright'ın Chicago'da Komünist Partiyle karşılaşmasını ve takip eden hayal kırıklığı hakkındadır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to elucidate the powerful influence the city of Chicago had on a variety of fields ranging from industry, city planning to sociology, from urbanism and literature. Beginning from its early establishment, Chicago had assumed a spearheading role in several areas. Even after the colossal calamity that the city underwent with the Great Fire of 1871, its incredible growth never slowed down.The great naturalist writer Theodore Dreiser, one of the figures belonging to the Chicago Literary Renaissance, is known to have contributed to American Literature with his much controversial novel Sister Carrie. Upton Sinclair investigated the slaughter-houses in the Chicago area, and was shocked by the inhuman working conditions of the workers. He struggled to expose how the capitalist system in the United States exploited the labouring class by his novel The Jungle.As for poetry, Carl Sandburg started a whole new way of understanding with his most influential collection of poems entitled Chicago Poems. Sandburg?s subject matters are chosen from everyday life. His characters are the ordinary people he encounters sometimes in the factories and sometimes on the streets of Chicago. He clearly reveals the plight of the working class people in his verse.As far as black writing is concerned, Richard Wright has his entrenched position as the pioneering figure in the Chicago Black Literature. When he published his influential novel Native Son, critics agreed that the book was to be considered the most authoritative text after Harriet Beecher Stowe?s Uncle Tom?s Cabin. With the appearance of the novel, racist issues in the United States started to be judged ever more carefully than before. Another masterpiece by Richard Wright, Black Boy, again handles the problem of racism. Actually, the book covers Wright?s own life in his southern hometown and the northern city of Chicago. In the first half of the book, the author tells his experiences in a racist system in the South. The second half is about Wright?s encounter with the Communist Party and his ensuing disillusionment in Chicago.