Anlama ve gelenek : Gadamer'in felsefi hermeneutiğinde anlamada geleneğin rolü sorunu
Understanding and traditon : The problem of role's traditon on understanding in Gadamer's philosophical hermeneutic
- Tez No: 219915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SUBHİ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Philosophy, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Hermeneutik, insan eli ve düşüncesinden çıkmış her türlü etkinliği anlama ve yorumlama faaliyeti olarak tanımlanabilir. Kadim bir geçmişe sahip olan hermeneutik, günümüzde her alanda etki alanını genişleterek kabul görmeye başlamıştır. Gadamer'in geliştirdiği felsefi hermeneutik ise hermeneutik gelenekte bir dönüm noktası olmuştur. Bu çalışmada Gadamer'in felsefi hermeneutiğinde anlama-gelenek ilişkisinin hermeneutik temelleri ve sonuçları gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Ayrıca anlama-gelenek ilişkisinin yol açtığı bazı problemler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hermeneutics is being description that human being all commontotary acts is description by hermeneutics. Hermeneutics has a ancient past, but its still in this period all at areas has been appropriating that its effetcs more and more is spreading. In that Gadamer?s philosophical hermeneutics, that improved has turned. In this study in Gadamers philosophical hermeneutics was explaning roots and conclusions, relation to meaning and tradition. In additing, relating to meaning and tradition was discussed that caused certain problems.