Altın ve altın fonları
Gold and gold funds
- Tez No: 220039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AYBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Altın, tarihler boyunca hep talep edilen bir kıymetli maden olmakla beraber yatırım amaçlı ürünler içinde finans piyasalarının genç aktörlerindendir. Altın Borsası ve altına dayalı finansal ürünlerin henüz gelişmekte olan piyasalar olması sebebiyle, yatırımcılara ulaşılması konusunda daha fazla faaliyet gösterilmesi gerekmektedir. Yatırım kararları verilirken yatırımcı profilleri de gözönüne alınarak yönlendirme yapılmalıdır.Bu durumda yatırıma yönlendirilecek portföylerin büyüklükleri önem kazanmaktadır. Bu çalışmada da altın ile ilgili temel bilgilerin yanı sıra, altın piyasası ve finans sektöründeki gelişimi ile altına dayalı yatırım enstrümanlarından olan altın yatırım fonları anlatılarak, getiri ve fiyat karşılaştırmaları yapılıp yatırımcılara fikir vermek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gold, being the most-wanted precious metal in history; it's now one of the youngest investment instruments of the financial markets. As known; the Gold Exchange Market and the financial instruments based on gold are newly developping, so It is necessary to make much more effort to attract the investors' interest. While making investment decisions, it is important to guide the portfolio by it's investor profile becuase in this process the portfolio - size gains importance. By this work , we are aiming to give the basic information about gold and its development process throughout the history in financial markets. Our purpose is to give a clue to the investors regarding this relatively new financial instruments by explaining the financial instruments based on gold - specifically the gold investment funds - and by comparing the price - yield scale