Türkiye'deki altın yatırım fonları ile hisse senedi yatırım fonlarının COVID-19 pandemi döneminde karşılaştırmalı performans analizi
Comparative performance analysis of gold mutual funds and equity mutual funds in Turkey during the COVID-19 pandemic period
- Tez No: 780981
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Altına yönelik yatırımlar tarih boyunca popüler olmaya devam etmiştir. Eski zamanlarda fiziki olarak yatırım yapılan altın, günümüze gelindiğinde ise birçok alternatif oluşturulmuştur. Öyle ki yatırım fonları alanında dahi altın yatırım fonları oluşturulmuştur. Bu çalışmanın temel amacı, dünyayı etkisi altına alan ve olumlu-olumsuz farklı sektörleri etkileyen Covid-19 pandemi salgınını esas alarak, Mart 2020 ile Mayıs 2022 pandemi dönemini kapsayacak şekilde Türkiye'de altın yatırım fonları ile hisse senedi yatırım fonlarının performansları karşılaştırılarak analiz etmektir. Analiz yöntemleri olarak Sharpe oranı, Sortino oranı, Düzeltilmiş Sharpe oranı ile çok kriterli karar verme yöntemlerinden TOPSIS yöntemi kullanılarak anlamlılık testi yapılarak fonların analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında yapılan performans analizlerinde, altın yatırım fonları ile hisse senedi yatırım fonları arasında Sortino Oranı'na göre anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Diğer yöntemlere göre, Düzeltilmiş Sharpe Oranı, hisse senedi yatırım fonlarının daha fazla getiri sağladığı ve yatırımcılar tarafından tercih edildiği sonucunu vermiştir. Diğer yöntemler Sharpe Oranı ve TOPSIS yöntemi, iki fon arasında anlamlı bir fark olduğu ve altın yatırım fonunun daha fazla getiri sağladığı sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Investing in gold has remained popular throughout history. Gold, which was physically invested in the old times, has transformed into many gold-related investment alternatives in the recent period. Even in the field of mutual funds, gold mutual funds were created. The main purpose of this study is to analyze the performances of gold mutual funds and equity mutual funds in Turkey, covering the pandemic period of March 2020 and May 2022, based on the Covid-19 pandemic, which has affected the different sectors in the world positively and negatively. It is aimed to analyze the funds by using the Sharpe ratio, Sortino ratio, Modified Sharpe Ratio and the TOPSIS method, one of the multi-criteria decision-making methods, as analysis methods. In the performance analyses made within the scope of the study, it was concluded that there is no significant difference between gold mutual funds and equity mutual funds according to the Sortino Ratio. Compared to other methods, the Modified Sharpe Ratio concluded that equity mutual funds provide higher returns and are preferred by investors. Other methods, Sharpe Ratio and TOPSIS method revealed that there is a significant difference between the performance of the two funds in favour of gold mutual funds.