Frig yontu sanatı ve etkileşimleri
Frig sculpturing art and interactions
  1. Tez No: 220234
  2. Yazar: TAYFUN IŞIKLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Frigler, I. Binde Anadolu'nun siyasi ve kültürel tarihinde önemli bir rol üstlenmişlerdi. Son derece gizemli ve etkileyici işçiliğiyle göze çarpan kaya anıtları ise Frig sanatı ve kültürünün, kaya mimarisinin, en özgün eserleridir.Çalışmamızda, Frig inancındaki Ana Tnrıça/ Matar Kubile ile ilgili olarak Kaya mimarisi ( Fasadlar, Atlarlar ve Orthostatlar), Heykel grupları ( taştan, fildişinden ve kemikten yontulmuş idoller) ve bazı ahşap mobilyalar incelenecektir. Bu anıtlar ve heykel grupları, Frig Ana Tanrıça Kültü ve diğer Kültürlerle olan etkileşimleri hakkında bize ipuçları sağlayacaktır.Frigler Anadolu'ya M.Ö. 1200'lerdeki ? Ege Göçleri? ile gelmişlerdir. İlk olarak Anadolu'nun merkezinde Hititlerinde yerleşim katlarının bulunduğu Hattuşa, Alacahöyük, Pazarlı ve Alişar'da yaşamışlardır. M.Ö. 8.yy. da Gordion'da kendi medeniyetlerini kurmaya başlamışlardır.
Özet (Çeviri)
The Frigians played an important role in the 1.st. millennium Anatolian political and cultural history. And, the mysterious rock monuments form the most impressive and outstanding works of Frigian rock architecture, culture and art.In our study, we are dealing solely with the rock monuments (façades, altars and orthostats), sculptures (rock, made of ivory and made of bone idols), and some wooden furniture related to the cult of the Mother Goddess/ Matar Kubile in the Frigian religion. These monuments and other scultures give evidence to the rituals and interactions of the goddes.The Frigians arrived in Anatolia in 1200 BC, among the migrating tribes known as the "people of the Aegean Sea?. At first they lived in Central Anatolia, building settlements over the ashes of Hittite cities like Hattusas, Alacahöyük, Pazarli and Alisar. At the beginning of the 8th century BC they set up their capital at Gordion.