Anadolu Medeniyetler Müzesi'ndeki Frig eserlerinin hareketli kitap illüstrasyonları ile tanıtımı
Introduction of Phrygian artifacts in the Museum of Anatolian Civilizations through animated book illustrations
  1. Tez No: 964077
  2. Yazar: BÜŞRA SEÇİLMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL KARTOPU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hareketli kitap illüstrasyonları, geleneksel kitap illüstrasyonlarına ek olarak interaktif ve dinamik özellikler taşıyan görsel anlatım araçlarıdır. Bu illüstrasyonlar, içerik açısından animasyonlarla desteklenen görseller aracılığıyla okuyucuya etkileşimli bir deneyim sunar. Özellikle çocuk kitapları ve eğitim materyallerinde sıkça kullanılmakta olan bu yöntem, okuyucunun dikkatini çekerek öğrenme ve anlama süreçlerini kolaylaştırmakta; aynı zamanda çocukların yaratıcı anlatım becerilerini geliştirmelerine olanak tanımaktadır. Bu çalışma, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenen Frig dönemine ait eserlerin, 5-7 yaş arası çocuklara hareketli kitap illüstrasyonları aracılığıyla tanıtılmasını amaçlamaktadır. Müze koleksiyonunda yer alan Frigya dönemi eserleri, dönemin kültürel ve sanatsal mirasını yansıtmaktadır. Görsel anlatım aracı olarak kullanılan hareketli kitap illüstrasyonları sayesinde, çocuklara Frig kültürü hakkında daha derinlikli bir kavrayış sunulması hedeflenmiştir. Çalışma, Frig eserlerinin tarihi ve kültürel önemini vurgulayarak, müze ziyaretinde bulunan çocukların bu eserlerle olan etkileşimini artırmayı ve Anadolu'nun zengin kültürel mirasını daha iyi anlamalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın temel kullanım amaçları, eğitsel, kültürel, deneyimsel ve teknolojik boyutlarıyla çok yönlü bir etki alanı oluşturmaktadır. Eğitsel açıdan değerlendirildiğinde, hareketli kitap illüstrasyonları aracılığıyla Frig dönemi eserleri görsel anlatımla etkili biçimde tanıtılmakta; bu da müze bilgisinin paylaşımını kolaylaştırarak öğrenme süreçlerini desteklemektedir. Kültürel açıdan ise, özellikle çocuk ziyaretçilerin Frig eserlerine yönelik tarihsel ve kültürel farkındalıklarının artırılması hedeflenmektedir. Ziyaretçi deneyimi bağlamında, etkileşimli anlatım sunan hareketli illüstrasyonlar müzeye olan ilgiyi artırmakta ve ziyaretçilerin mekâna v dair deneyimlerini daha zengin ve kalıcı hâle getirmektedir. Son olarak, sanat ve teknoloji entegrasyonu açısından bu yaklaşım; geleneksel sanat formlarının modern teknolojilerle, özellikle hareketli grafikler ve animasyonlarla birleşmesi yoluyla yenilikçi bir deneyim alanı oluşturmakta, böylece sanat ve teknolojinin etkileşimli birlikteliğine örnek teşkil etmektedir. Bu amaç doğrultusunda çalışma, akademik araştırma ile sanatsal üretimi bir araya getirerek müzenin hedef kitlesine Frig dönemi eserlerini kapsamlı ve etkileyici bir şekilde aktarmayı hedeflemektedir. Bu sayede 5-7 yaş arası çocukların kültürel mirası daha derinlemesine keşfetmeleri sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Moving book illustrations are visual narration tools that have interactive and dynamic features in addition to traditional book illustrations. Moving book illustrations offer an interactive experience to the reader by keeping the visuals alive with animations as content. They are especially used in areas such as children's books and educational materials. Moving book illustrations can be used to attract the reader's attention, to make understanding and learning easier. They also provide the opportunity to develop creative narration methods in children. This study aims to introduce the works of the Phrygian period exhibited in the Museum of Anatolian Civilizations to children between the ages of 5-7 through mobile book illustrations. The works of the Phrygian period in the museum collection reflect the cultural and artistic heritage of the period. The mobile book illustrations are used as a visual narrative tool to provide children between the ages of 5-7 with a more in-depth understanding of Phrygian culture. This study aims to increase the interaction of children visiting the museum with these works by emphasizing the historical and cultural importance of the works of the Phrygian period and to provide a better understanding of the rich cultural heritage of Anatolia. The primary objectives of this study encompass educational, cultural, experiential, and technological dimensions, creating a multifaceted field of impact. From an educational perspective, the use of movable book illustrations enables an effective visual presentation of Phrygian artifacts, thereby facilitating the dissemination of museum knowledge and supporting learning processes. Culturally, the study aims to enhance children's awareness of the historical and cultural significance of Phrygian objects. In terms of visitor experience, interactive narratives provided by movable illustrations increase interest in the museum and enrich visitors' vii engagement with the space. Finally, with regard to the integration of art and technology, this approach offers an innovative experience by combining traditional art forms with modern technologies such as animated graphics, thus serving as an example of the interactive convergence of art and technology. To achieve this goal, the study can combine academic research and artistic production. This can provide the museum's target audience with a more comprehensive and impressive understanding of the Phrygian period and its works, allowing children between the ages of 5 and 7 to explore the cultural heritage more deeply.