Eğitim fakülteleri müzik eğitimi bölümlerinde bireysel ses eğitimi derslerinde karşılaşılan sorunların öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre incelenmesi
An analysis of the problems faced during individual voice (vocal) education classes within the department of music education at the faculties of education according to the views of teachers and students
  1. Tez No: 220273
  2. Yazar: AYSUN TONYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİZ ŞAKİRZADE SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, Ege ve Marmara Bölgeleri'ndeki Müzik Eğitimi Anabilim Dalları'nda okumakta olan öğrencilerinin ve görev yapmakta olan Bireysel Ses Eğitimi dersi öğretmenlerinin, Bireysel Ses Eğitimi derslerinde karşılaştıkları sorunları saptamak ve bu sorunlar ile onların kişisel özellikleri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmada, öğrencilerin ve öğretmenlerin bu derste karşılaştıkları sorunları etkileyen faktörler, uygulanan anketin değerlendirilmesiyle, bulgular haline getirilmiş ve yorumlanmıştır.Bulguların yorumlanmasından sonra araştırma probleminin sonuçları saptanmış; öğrencilerin ve öğretmenlerin bu derste karşılaştıkları sorunlar maddeler halinde ele alınmış ve karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is performed in order to analyse the problems faced by students studying at the departments of music education and teachers who teach individual voice (vocal) education in the Eagean region and the Marmara region. Moreover it examines the relationships between these problems and those of their personal properties.In the study the factors affecting the problems which are faced by the students and teachers are interpreted with the help of the evaluation of the results of an questionnaire.After the interpretation of the data aquired the study has determined the results of the problems; the problems faced during this class are handled in an order and suggestions are made for the solution of these problems.