Sosyal güvenlik sistemi açısından kayıtdışı istihdam ile mücadelede destek primi uygulamasının etkisi
The effects of support premium on the social security system during the struggle against informal employment
- Tez No: 220272
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAZIM SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsanlık, tarihin her döneminde kendini fakirlik, hastalık, muhtaçlık, kaza ve benzeri risklere karşı koruma ihtiyacı duymuş ve bu risklerin zararlarını telafi ve tazmin etmeye yönelik çeşitli metodlar geliştirmiştir. Bu bağlamda, Sosyal Güvenlik, gelişen ekonomik, sosyal ve siyasi faktörlere bağlı olarak çağdaş uygarlığın bir simgesi olmuş ve içinde yaşadığımız çağı bir sosyal güvenlik çağı yapmıştır. Sosyal güvenlik, sosyal devlet, sosyal adalet ve sosyal hukuk ilke ve kurumlarının uygulamaya geçirilmesinde en önemli araçlardan biridir.Bugün, siyasi rejimi ve ekonomik sistemi ne olursa olsun, en gelişmişinden en geri kalmışına kadar bütün ülkeler, yeterli ve yetersiz, ancak, mutlaka var olan kurumsal bir sosyal güvenlik sistemine sahiptir. Türkiye'de de prim esasına dayalı olarak sosyal güvenlik hizmeti sağlayan sosyal güvenlik kuruluşu bulunmaktadır. Fakat bu kuruluşun çeşitli sorunları bulunmaktadır. En büyük sorunu ise mali açıktır. Kayıtdışı istihdam ise bu mali açıkların artışını etkileyen en büyük faktördür.
Özet (Çeviri)
In all ages of history mankind felt the necessity to protect against poverty, diseases, neediness, accidents and similar risks. Thus different methods for compensating and satisfaction in regard of damages resulting from those risks were developed. In this context social security become ?depending on emerging economical, social and political factors- a symbol of modern civilization and transformed our era in an era of social security. Social security is an essential instrument for implementing principles and institutions like ?the social state?, ?social justice? and ?social jurisprudence?.Today all countries on earth ?without importance of which political regime or economical system they are- own -sufficient or not- institutional social security systems. Every country from the most developed to the less one. So there is a social security institution in Turkey, too. This institution provides premium oriented social security services but has also to face various problems. The most important problem is the financial deficit. At the same time informal employment is one of the biggest factors effecting the increase of financial deficits.