Resimsel soyutlamada kurgu farklılıkları ve geometrik oluşumlar
Construct differences in pictographic abstraction and geometric formations
- Tez No: 220378
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ TEMİZSOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Soyut sanat, XX.yüzyıl'da, elle tutulur gerçekligi betimlemeyi ve hareket noktası dogayı taklit etme olarak almayı reddeden ve bu gerçekligi bir soyutlama isleminden geçiren plastik sanattır. 1910'da, Kandinsky'nin ünlü bir suluboya yapıtıyla baslayan soyut sanat olgusu, biçimlerin yasamında gerçek bir kopmayı temsil eder. Yapıtın büyük bir hızla gerçeklestirilmesine baglı olarak sanatçının içinde bulundugu ruhsal duruma da yer veren bir teknigin benimsenmesiyle, renk yalnızca iç zorunlulugu ifade etmede yardımcı olur. Kübizm, nesnenin çözümlenmesini kural olarak benimserken, Kandinsky, ?nesnenin yerine ne koymalı?? sorusuna bir yanıt aramaktaydı. Mondrian, tüm resim mirasını ve tüm geleneksel özellikleri bir kenara bırakarak, bilinçli bir sekilde, dörtgenlerin egemen oldugu bir düzenlemeyi ve ana renkleri düz yüzeyler halinde kullanmayı amaç edindi. Malevich, Moskova'da Süprematizm' in temel yapıtı olan beyaz zemin üzerine siyah kare adlı çalısmasını sergiledi. Fransız ihtilali'nin etkileri 19.yüzyılın basında her yerde görülmeye baslamıstı. Gelismeler sanatçılara ve dolayısıyla eserlerine de yansımıstı. Fotograf makinesinin bulunmasıyla modern resim daha da önem kazandı. Modern sanat kavramında, soyutlama biçimdeki semboller veya simgeler önemli bir yer tutar. insanlar arası diyaloglarda kullanılan sembolik im'lerle birbirlerinin içsel dünyalarına ulasmaya çalısırlar. Bu baglamda im'lerin çagdas bir resimsel eleman olarak kullanılması dogaldı. imge fonksiyonu olan sematik motifler, doganın taklitlerine ve onların çagrıstırma güçlerine dayanırlar.Bu güçlerle diyalog kurarken sanatçı, izleyiciyi etkileyebilecek pek çok sembolik resimler yapabilir.
Özet (Çeviri)
Abstract art is a plastic art which rejects the description of accurate reality and imitation of nature which is the central point and it is an art which abstracts this reality in 20th century. The phenomenon of abstract art which starts with a famous watercolour work of Kandinsky in 1910 represents a real detaching in the lives of the forms. Considering the fact that the work has been performed in a rapidly way, through help of the fact that a kind of technique dealing with spiritual condition in which artist stick was adapted, colour helps only in explaining of spiritual difficulty. While cubism adapted the analysis of the objact as arule, Kandinsky searched for the answer of ''what should be put instead of object'' Mondrian, by leaving all art reminds and traditional features aside aimed at an arrangement that rectangulars hold the whip hand and at using mar colors consciously. Malevich, exhibited his work called black square on the white ground, which is the main work of suprematizm in Moscow. The effects of French Revolution has affectet all arount the world at the beginning of the19th century. The developments affected artists as well, and reflactted their works. With the invention of photograph machine modern art became important. In the concept of modern art, the symbols and images in the form of abstraction loom large. They try to reach their internal world of each other by means of symbolic images used for dialogs among people. In this sense, it was natural that symbols be used as a modern pictogrophic element. Schemeatic motifs with the function of image depend on the imitation of nature and their connotations, artists can make any symbolic works that can affect the audience.