Demokrat Parti dönemi Türkiye'nin Avrupa politikası
The European policy of Turkey in the era of Democrat Party
- Tez No: 220377
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EFE ÇAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Karlofça Antlasmasından baslayarak 1950 yılına kadar izlenen Osmanlı- Türk dıs politikası Batı'yı temel alan bir seyir izlemistir. 1923'ten sonra ?Yurtta Sulh Cihanda Sulh? ilkesini kendisine amaç edinen bu anlayıs, II. Dünya Savasının öncesinde ve savas sırasında yaptıgı ittifaklar ile Türkiye'yi savas dısında tutmayı basarmıstır. 1945 sonrasında baslayan soguk savasta Sovyetler Birligi'nin talepleri karsısında yalnız kalan Türkiye, Truman Doktrini kapsamında aldıgı yardımlarla kendisini Batı'ya yaklastırmıstır. Türkiye, Demokrat Parti'nin iktidara geldigi 1950 yılından sonra Batı Blogunun aktif bir üyesi olmustur. Bu kosullar altında Avrupa politikasını; ABD, NATO, Sovyetler Birligi, Dıs Yardım etkenleri altında sekillendirmistir. Avrupa Konseyi ile siyasal alanda, Avrupa ktisadi sbirligi Teskilatı ile ekonomik alanda iliskilerini gelistirmeye çalısan DP iktidarının en büyük basarısı NATO'ya girisidir. 1957'de imzalanan Roma Antlasması'yla kurulan Avrupa Ekonomik Toplulugu'na baslangıçta ilgi göstermemis ancak Yunanistan'ın üyelik basvurusu üzerine 1959 yılında ortak üyelik için basvurmustur. Türkiye, Batı Avrupa ülkeleriyle iliskilerinde, siyasal ve ekonomik isbirligini ön planda tutmustur. Özellikle ngiltere, Fransa ve Almanya Türkiye'nin dıs politikasında ön plana çıkan ülkelerdir. DP iktidarı döneminde; ngiltere ile kurulan siyasal alandaki isbirligi, Bagdat Paktı'nda dogrudan, Balkan Paktı'nda ise dolaylı olarak kendini göstermistir. Bu dönemde, Fransa'ya karsı verilen ulusal bagımsızlık savasları konusunda Fransa desteklenmis ve Almanya'dan kredi temin etme çabaları ile son dönemde bozulan ekonomik durum düzeltilmeye çalısılmıstır. Diger Batı Avrupa ülkeleriyle kurulan iliskiler ise daha çok ekonomik antlasmalar ile dıs ticaretin gelistirilmesine yöneliktir. Türkiye, Dogu Avrupa ülkeleriyle iliskilerini ise sınırlı tutmustur. Bu ülkelerden Çekoslovakya ile kurulan ticari iliskilerdeki yogunluk dikkat çekicidir. Türkiye, 1954'de imzalanan Bled Antlasması'yla Yugoslavya ve Yunanistan ile isbirligi içine girmistir. Ancak uzun soluklu olmayan bu ittifak, Yunanistan'ın Kıbrıs politikasıyla ve Yugoslavya'nın tekrar Sovyetler Birligi ile yaklasmasıyla gölgelenerek önemini yitirmistir. Kıbrıs sorunu baslangıçta Türk-Yunan Dostlugu ve Balkan Paktı ugruna DP iktidarı tarafından görmemezlikten gelinmistir. Ancak Yunanistan'ın Enosis politikaları karsısında 1954 yılından itibaren Türkiye tutumunu sertlestirmistir. Türkiye, 1959 yılında Yunanistan ile yapılan müzakereler sonrasında, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni kuran Londra ve Zürih antlasmalarına imza atmıstır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman-Turkish Foreign Policy that had been carried out starting from the Treaty of Karlowitz up to 1950 was based on Western Civilization. This legacy policy which aimed ?Peace At Home, Peace In The World? after 1923 has succeeded in keeping the Turkey out of Second World War by means of the alliances before and during war. Turkey, that has become alone against Soviet demands in Cold War starting after 1945, makes itself closer to West by the aids under the scope of Truman Doctrine. Turkey became an active member of Western Block since after 1950 that Democrat Party (DP) came to power. Under these conditions, Turkey shaped European Policy by the influence of United States, NATO, Soviets and Foreign Aids. DP improved its relations with European Council as politically and Organisation of European Economic Cooperation as economically and gets its? greatest achievement by becoming the member of NATO. DP did not show interest to European Economic Community which was founded according to Treaty of Rome. Turkey applied for partner membership in 1959 just after Greece?s application. Turkey takes precedence political and economic cooperation in the relations with Western Countries. England, France and Germany are foreground countries in Turkish foreign policy. Political cooperation established by England shows itself directly in The Middle East Treaty Organization and indirectly in The Balkan Treaty Organization. In this period, France was supported for national independence wars in the countries which were under the control of French mandatary. DP tried to repair Economical status by credits of Germany. Relations with other European Countries are rather like economic agreements and for improvement of foreign trade. On the other hand relations with Eastern European Countries are kept limited. Intensity of commercial relation with Czechoslovakia is noticeable among those countries. Turkey cooperated with Yugoslavia and Greece by The Bled Treaty which was signed in 1954. However, this was not a long term alliance and lost its? importance because of Greece?s Cyprus policy and Yugoslavia?s reapproach to Russia. Cyprus problem was neglected for Turkish-Greece Friendship and Balkan Treaty Organization by DP in the beginning. After 1954, Turkey hardened its attitude by the cause of Greece?s Enosis policy. In 1959, Turkey signed the Treaty of Zurich and London that established Cyprus Republic after negotiations with Greece.