Kurumsal yapının politika başarımına etkisi:Enflasyon hedeflemesini uygulayan ülkeler üzerine bir inceleme
The effect of institutional structure on political success: A study on countries applying inflation targeting
- Tez No: 220602
- Danışmanlar: PROF. DR. E. ALPER GÜVEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Ekonomi literatüründe yaygın olarak, yüksek enflasyonun temel sebebi, para otoritelerinin enflasyonist bir eğilim göstermesi olarak kabul görmüştür. Bu itibarla çalışmada para otoritelerinin zaman tutarsızlığına değinilerek bu problemin çözümüne ilişkin mevcut para programlarının açıklaması yapılmıştır. Bu programlardan özellikle 1990'lardan günümüze en çok uygulanan ve başarılı olan programın enflasyon hedeflemesi olduğu sonucuna varılmıştır. Enflasyon hedeflemesi rejiminin ayrıntılarında farklılıklar görülen bir çok tanımı bulunmakla birlikte bazı temel özelliklerinde uzlaşma sağlanmıştır. Enflasyon hedeflemesi, belirlenmiş bir enflasyon oranı için belirli bir dönemde gerçekleştirilmek üzere bir hedef veya hedef aralığının ilan edilerek taahhüt edilmesi, para politikasının en önemli amacının düşük ve istikrarlı bir enflasyon oranını sürdürmek olduğunun vurgulanması ve para otoriteleri tarafından da benimsenmesi şeklinde tanımlanabilir. Oyun-teorik para politikası literatüründe ağırlıklı olarak işlenen konu durumundaki para politikasının, zaman tutarsızlığından kaynaklanan enflasyonist eğilimini ortadan kaldırmaya yönelik çözüm önerileri çerçevesinde yapılan temel çalışmaların tanıtılması ve enflasyon hedeflemesi rejiminin kuramsal ve uygulama yönü hakkında bilgi verilmesi, tez çalışmasının temel amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is generally accepted in economic literature that the main reason for high inflation is the inflationary biased programs of the monetary authorities. As regards to this fact, this study explains the current monetary programs that aim to solve the time inconsistency problem of the monetary authorities. It is concluded that the most applicable and successful program, from 1990?s hitherto, is inflation targeting. Although definitions differ in detail, there is some consensus on the main characteristics of inflation targeting regime. Inflation targeting may be defined as a target rate or target band for a determined inflation rate and which is announced and committed by the monetary authorities to be achieved for a specified period and which is also a strong emphasis and acceptance as to the importance of the price stability. The aim of this thesis is to explain how to avoid the inflationary bias of policy that has been an irrevocable consequence of the time-inconsistency and credibility problems and to analyse institutional framework of inflation targeting strategy and its widely accepted preconditions, so as to determine the feasibility of this strategies to countries.