Determinants of health expenditure in OECD countries and the income elsaticity
OECD ülkelerinde sağlık harcaması belirleyicileri ve sağlığın gelir esnekliği
  1. Tez No: 220719
  2. Yazar: GÜLTEN ŞANLIALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT ÖZLALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Newhouse'un 1977'de yayınlanan ve literatürde yeni ufuk açan makalesinden sonra sağlık harcamalarının belirleyicileri hem akademisyenler hem de politika belirleyenler tarafından araştırılmıştır. Bu çalışmaların temel sonucu, sağlık harcamalarını açıklayan en önemli faktörün gelir olduğudur. Bu tez, OECD ülkelerindeki sağlık harcamasının gelir dışındaki belirleyicilerini, sağlık harcamasının gelir esnekliğini tahmin etmeyi ve yüksek gelirli ülkelerde sağlık harcamasının daha esnek olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Sağlık, sağlık harcamasının gelir esnekliği birin altındaysa gereksinim, üzerindeyse lüks mal olarak değerlendirilebilir. Sağlığın lüks mal olması, sağlık harcamasının GSYİH'den daha büyük bir oranla artacağı anlamına gelir ve bu da demektir ki kamu sağlık sektörü ekonomik ve sosyal gelişim hedeflerinin içinde yüksek öneme sahiptir. 1975-2006 yılları arasında OECD ülkelerinin sağlık harcamalarının belirleyicilerini bulmak için kişi başına GSYİH, nüfusun bağımlılık oranı ve sağlık harcamalarında kamu payı verileri kullanılmıştır. Daha zengin bir analiz için linear ve log-linear modeller tahmin edilmiştir. Linear modelin sonuçlarına göre, kişi başına GSYİH'de 100 US$ artış kişi başına sağlık harcamasını 10.99 US$ artıracaktır. Log-linear modelin sonuçlarına göre sağlık harcamasının gelir esnekliği birden büyüktür. OECD ülkeleri, kişi başına gelirleri kıyaslanarak düşük ve yüksek gelirli ülkeler olarak sıralandığında sağlık harcamasının yüksek gelirli ülkelerde daha esnek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
After Newhouse's seminal paper published in 1977 the determinants of health expenditure has been studied both by academia and policymakers. The main result of these studies is that income is the most important factor explaining the health expenditure. This thesis aims to reveal the non-income determinants of health expenditure, the magnitude of the income elasticity of health expenditure in OECD countries and to explore whether health expenditure is more elastic in high income countries. Health can be seen as a necessity if the income elasticity is below unity and as a luxury good if the income elasticity is above unity. An interpretation of health being a luxury good is that health expenditure would increase at a higher rate than GDP and the public health sector have high priority among the goals of economic and social development. Panel data on GDP per capita, dependency rate and the public share in health expenditure have been used to investigate the determinants of total health expenditure per capita of OECD countries for the period 1975-2006. For a richer analysis linear and log-linear functional forms are employed. Linear functional form reveals that 100 US$ increase in GDP per capita raises health expenditure per capita by 10.99 US$. Log-linear functional form yields income elasticity much higher than unity. After sorting out the OECD countries as high-income and low-income, it is found that health is more elastic in high-income countries.