Status-seeking and catching up in the strategic ramsey model
Stratejik ramsey modelinde statü-arayışı ve yakınsama
- Tez No: 220718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAĞRI SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezde stratejik etkileşimin, standart Ramsey modelin sınıfların birbirine yakınsaması hakkındaki sonuçlarını niteliksel olarak nasıl değiştirdiğini inceledik. Ekonomideki bireyler arasındaki stratejik etkileşimin, fakirler ve zenginler arasındaki başlangıç servet farklılığını durağan dengede ortadan kaldırdığını gösterdik. Standart Ramsey modelde, başlangıç servet farklılıkları uzun dönem durağan dengede de sürmektedir. İkinci modelde, stratejik ilişki iskeletine sadık kalarak göreceli servet etkisini fayda fonksiyonuna eklemledik. Bu model altında, ekonomideki iki sınıfın birey sayılarının eşit olması durumunda durağan dengenin tek ve simetrik oldugu sonucuna vardık. Diğer taraftan, iki sınıfın birey sayılarının farklı olması, başlangıç servet farklılıklarının durağan dengede de süregelmesine neden olmaktadır. Bunun yanısıra, göreceli servet etkisinin ekonomideki durağan denge toplam sermaye miktarının standart Ramsey modeldekinden fazla olmasına neden olduğu sonucuna ayrıca ulaştık. Son olarak, yine stratejik etkileşim iskeletine sadık kalarak, modele göreceli tüketim etkisini ekledik ve vardığımız sonuç sınıfların ekonomideki oranlarından bağımsız olarak durağan dengede fakirlerin zenginlere yetişmekte olduğudur. Bu model altında, ekonomideki durağan denge toplam sermaye miktarı standart Ramsey modelindekiyle aynı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the qualitative implications of the strategic interaction on the standard Ramsey model in terms of catching up. We have shown that the strategic interaction among agents in the economy leads the poor to be able to catch up with the rich, which is not the case for the standard Ramsey model where the initial wealth differences perpetuate. Secondly, within this framework, we incorporate the relative wealth effect and conclude that the catching up amoung agents depends on the share of two classes in the economy. If the share of two classes is same, there exist unique symetric steady state, whereas if the share of two classes are different the steady state is assymetric. Morever, the steady state level of aggregate capital stock is higher than the that of standard Ramsey model. Finally, we introduce the relative consumption effect and reach the conclusion that whatever the share of classes, the gap between the initial wealth level of two classes will disappear in the long run. In addition, the steady state level of aggregate wealth level is same with the that of standard Ramsey model.