Bilgiye açılan kapılar: Ahmet Mithat Efendi ve İsmail Gaspıralı'nın eserlerinde Avrupalı kadınlar
The doors to knowledge: The Europeans women in the literatures of Ahmet Mithat Efendi and İsmail Gaspıralı
- Tez No: 220771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LAURENT MİGNON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde Ahmet Mithat Efendi (1844-1912) ve İsmail Gaspıralı'nın (1851-1914) bazı eserlerindeki Avrupalı kadın karakterler üzerinde odaklanarak, Tanzimat sonrası edebiyatı söz konusu olduğunda birkaç eserden yola çıkılarak geliştirilen ve bütün dönemi kapsamayı amaçlayan genellemelerin, eseri anlamak ve açıklamak noktasında yetersiz kaldığı; Tanzimat sonrası dönemde fikir alanında olduğu gibi edebiyat alanında da bir çoğulluğun olduğu ve dönem hakkında tek ve bütünlüklü bir yargıya ulaşmanın olanaklı olmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, by focusing on some European women characters in the literatures of Ahmet Mithat Efendi (1844-1912) and İsmail Gaspıralı (1851-1914) when these are subjected to the post-Tanzimat literature, setting out with few literatures and generalization which aims to comprehend the whole era remained insufficient from the point of understanding and explaining the literature; and this is tried to be put forward that there had been a plurality in the thoughts as well as in literature in the post-Reforms era and there is no possibility to reach a single and integral judgment