Women in urban poverty: Qualitative look at coping strategies
Kent yoksulluğunda kadınlar: Baş etme tratejilerine niteliksel bir bakış
  1. Tez No: 220814
  2. Yazar: MAKBULE EVREM TİLKİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERRA MÜDERRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmanın amacı kent yoksulluğu içinde yaşayan kadınların karşılaştıkları problemler ve bunlara karşı kullandıkları baş etme stratejilerini inceleyen niteliksel bir araştırma yapmaktı. İstanbul'un gecekondu bölgelerinden biri olan Tarlabaşı'nda yaşayan, 20?35 yaş arası on Kürt kadınla yapılan derinlemesine mülakatlar analiz edildi. Sonuçlar, yoksul ve yoksun koşulların getirdiği ağır duygusal sorunlar ile istem dışı göç sonucu yaşanan adaptasyon sorunlarını ortaya koydu. Ortaya çıkan temalar ayrıca etnik ve kültürel aidiyetlerinin ve içinde büyüdükleri toplumsal cinsiyet rollerinin, kadınları sosyal hayatın dışında bıraktığını gösterdi. Kişisel ve sosyal kaynakların noksanlığı göz önüne alındığında kadınların daha çok duygusal odaklı baş etme stratejileri kullanmaları anlaşılır gözüküyor. Hem duygusal hem de problemi çözme odaklı baş etme stratejileri kullanan kadınların dayanıklılıklarının artmasının gerek kişisel kaynaklarıyla gerekse sosyal destek mekanizmalarıyla yakından ilgili olduğu ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to conduct a qualitative research on the problems and coping strategies of the women living in urban poverty. Ten Kurdish women (20-35 years old) who lived in Tarlabaşı; one of the inner city slums of Istanbul, were interviewed and the data was analyzed using Grounded Theory (Strauss and Corbin, 1998). The results showed that the women were faced with emotional distress related with deep poverty conditions and adaptation problems related with involuntary migration. The emergent themes also depicted the way they fell outside the social life as a result of their ethnic and cultural backgrounds as well as gender roles that they grow up in. Related with the lack of personal and social resources, they used emotional coping strategies; the ones who could benefit from both emotional and problem focused coping strategies were the ones who had the chance to reach support mechanisms that enriched their resilience capacities.