Antalya il merkezinde yaşayan sağlıklı erişkin kişilerde serum normal total protein ve NPN düzeylerinin kjeldahl yöntemiyle saptanması
  1. Tez No: 64
  2. Yazar: SAADET GÜMÜŞLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Antalya îl Merkezinde yaşayan re sistematik örnekleme yöntemine göre seçilen, 200 sağlıklı erişkin kişinin seram total protein ve HPN değerlerinin belirlenmesi, karşılaştırılması, Kjjeldanl yönteminin laboratuvaramızda standardize edilmesi ve normal değerlerin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Bu amaçla, sağlıklı 113 kadın ile 87 erkekte serum total protein ve NPH düzeyleri ölçüldü ve bulgular değerlendirildi. Total protein miktarı, kadınlarda % 7.50 gr., erkeklerde # 7.48 gr. olmak üzere ortalama % 7.49 gr. olarak bulundu. NPN değerleri ise, kadınlarda # 22.45 mg.t erkeklerde % 25.34 mg. olmak üzere ortalama % 23.71 mg. olarak tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to measure and compare the serum total protein and non-protein nitrogen tHPN) levels of normal subjects and to standardize the Kjeldahl method in our laboratory. The results were evaluated to determine the normal range of concentrations for serum protein and non-protein nitrogen of healthy individuals. For this purpose 113 healthy women and 87 healthy men living in Antalya were selected systematically. The mean values for normal serum total proteins of women and men were found as 7,50 g/dl and 7.48 g/dl respectively with an average value of 7.49 g/dl. The mean serum HPH values of healthy women and men were68 determined as 22.45 mg/dl and 25.34 mg/dl respectively. The average value was 23.71 mg/dl.