Janissary and samurai:Early modern warrior classes and religion
Yeniçeri ve samurai: Erken modern savaşçı sınıflar ve din
  1. Tez No: 220829
  2. Yazar: ERDAL KÜÇÜKYALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK ESENBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
1826 yılında uzun zamandır varlığını sürdürmekte olan bir Osmanlı askeri kurumu, Yeniçeri Ocağı ortadan kaldırılmış, çok sayıda yeniçeri öldürülmüş ve diğerleri takibata uğramıştır. Bektaşi tarikatı da Ocak'ın resmen bağlı olduğu tarikat olması nedeniyle ?Vaka-i Hayriyye? ismi verilen bu olaydan etkilenmiştir. Bu tez, Yeniçeri Ocağı ile Bektaşi tarikatı arasındaki ilişkinin içeriğini açıklığa kavuşturmaya yönelik bir denemedir. Çalışmamda, bir erken modern çağ savaşçı sınıfı olarak yeniçerilerin düşünce yapılarına, tavır ve motivasyonlarına ışık tutmaya çalışmaktayım. Çalışmamın odak noktasını yeniçeri yoldaşlığı yani ?Yol? ve Ocak'ın eğitim, terfi, dünya görüşü ve gelenekleri yoluyla Bektaşilik'in yeniçerilerin Yoldaş kimliğinin oluşmasındaki rolü oluşturuyor. Japon samurayları ile yapmış olduğum karşılaştırma iki erken modern savaşçı sınıf arasında ayrılıklar olduğu kadar çarpıcı benzerlikler olduğunu da ortaya çıkardı. Samurayların kimlik ve dünya görüşlerinin oluşmasında da Budizm ve Shintoizm, özellikle de Zen ve Savaş Tanrısı, Hachiman inançlarından oluşan bir amalgam Bektaşilik'e benzer bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In 1826, a longheld Ottoman military institution, the Hearth of Janissaries was abolished, many of the janissaries were killed others were persecuted. Bektashi Order was also affected by this incident called ?Vaka-i Hayriyye? because it was the official order of the Hearth. This thesis is an attempt to clarify the content of the relationship between the Bektashi Order and the Janissary Corps. In my study, I attempt to shed a light on the mental frameworks, attitudes and motivations of the Janissaries as an early modern age warrior class. My focus is the janissary brethren, Yol (The Path) and the role played by Bektashism in shaping the identities of individual janissaries as Yoldaş (comrade) through education, promotion, training, worldview and traditions of the Hearth. A comparison with the Japanese samurai reveals some striking similarities as well as differences between these two warrior classes in the early modern ages. An amalgam of Buddhism and Shintoism, particularly Zen and the God of War, Hachiman had played a similar role to Bektashism in shaping the identity and worldview of the Samurai.