Three essays in industrial organization
Sanayi iktisadı üzerine üç çalışma
- Tez No: 220828
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ZENGİNOBUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tezin birinci bölümünde, kamusal bir malın üretildigi ağların yapılanmasını(sabit ağ yapılarının ötesinde) incelemekteyiz. Kamusal malın sağlanması için gösterilenkatkı miktarlarının çoklu dengeler oluşturabilmesi nedeniyle, bu sorununliteratürde çalışılan genel ağ yapılanmalarıyla ilgili problemlerden farklı olduğunu,farklı modellemeler gerektirdiğini ortaya koymaktayız. Bu doğrultuda bu tür ağyapıları için kullanılabilecek bazı kararlılık / değişmezlik tanımları önermekteyiz.İkinci bölümde, hem tüketici seviyesinde hem de ticari seviyede, usulsüzkopyalamanın varolduğu tekelci dijital ürünler piyasalarını modellemekteyiz. Kullanıcıseviyesindeki kopyalama nedeniyle, ticari korsanlığa karşı alınan idari /kurumsal tedbirlerin toplumsal faydayı eniyileyemediğini, diğer yandan tekelcifirmanın, kalite üzerinden ürün çeşitlendirebildiğinde, korsan üretim ve tüketimicaydırarak, zararını telafi edebildiğini göstermekteyiz.Üçüncü bölümde, Baron ve Myerson (1982) tarafından önerilen tekel düzenlemelerinde,Koray ve Sağlam (2005a) tarafından varlığı ispatlanan rüşvet pazarlığıoyununun ayrık tip uzayları için olan türünü, Myerson (1979) tarafından teşvikuyumlu pazarlık oyunları için çizilen çerçevede çözmekteyiz. Aynı zamanda buoyunun nicel iktisadi etkilerini görebilmek amacıyla bir bilgisayar simulasyonugerçeklestirmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of the thesis, we consider the formation of networksover which a public good is produced (as opposed to considering given and fixednetwork structures). We identify that the multiplicity of equilibria of effort levelsthat are exerted in provision of public good on a given and fixed network structuredifferentiates the problem of formation of these networks from the existingliterature. We suggest some stability definitions for these kinds of networks.In the second chapter, we consider the problem of dealing with piracy in amonopolistic digital market in which piracy exists in the form of end-user copyingand commercial reproduction. We find that the governmental protection againstcommercial piracy is not socially optimal due to end-user copying. Moreover,when the monopolist differentiates its product across quality, it can cover themost of its profit losses by deterring piracy.In the third chapter, we formalize the discrete type space version of thecorruption problem, which is identified by Koray and Saglam (2005a) in Baronand Myerson (1982) model of monopoly regulation. We propose a solution to theproblem by using the framework driven by the Myerson (1979) for incentive compatiblebargaining games. We also implement a simulation to gain a quantitativeinsight on the economic effects of the corruption bargaining game.