Human resources information systems: A sociotechnical perspective
İnsan kaynakları bilgi sistemleri: Sosyoteknik bir bakış açısı
- Tez No: 220840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR DÖĞERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Genel anlamda iş dünyasındaki ve özel olarak insan kaynakları fonksiyonundaki gelişmelere paralel olarak İnsan Kaynakları Bilgi Sistemleri sürekli önem kazanmaktadırlar. İnsan Kaynakları Bilgi Sistemlerinin önemi öyle bir noktaya ulaştı ki, bu sistemler insan kaynakları fonksiyonunun daha düşük maliyetlerle daha yüksek hizmet sunma amacını gerçekleştirebilecek tek araç olarak görülüyorlar. Ancak, bu amaç sadece İnsan Kaynakları Bilgi Sistemlerinin başarılı bir şekilde uygulanmasının ardından gerçekleştirilebilir ve İnsan Kaynakları Bilgi Sistemlerinin uygulanması hiç de basit değildir. Bu çalışmada İnsan Kaynakları Bilgi Sistemleri uygulama projeleri sosyal ve teknik faktörler ile bu faktörlerin etkileşimleri de dikkate alınarak, kısaca sosyoteknik bir perspektif ile analiz edilmiştir. Literatür taraması ve nitel çalışmaların ardından araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, literatürde bulunmuş olan kritik başarı faktörleri ve zorluklar Türkiye'deki İnsan Kaynakları Bilgi Sistemleri uygulama projeleri için de geçerlidir, ve bundan daha da önemlisi, sosyoteknik yaklaşım İnsan Kaynakları Bilgi Sistemleri uygulama projelerinin başarısı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu çalışma İnsan Kaynakları Bilgi Sistemleri uygulama projelerini yeni bir açıdan incelemekle kalmayıp, bununla beraber araştırmacılara ve insan kaynakları profesyonellerine İnsan Kaynakları Bilgi Sistemleri uygulama projelerinin anlaşılabilmesi için ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human Resources Information Systems continuously gain importance parallel to the developments in the business world in general and Human Resources function specifically. The importance of Human Resources Information Systems has reached to such an extent that they are seen as the only enabler that can realize the aim of Human Resources function to cost less while delivering more. However, this can only be realized after successful implementation of the Human Resources Information Systems, which is not as straight-forward as the benefits of implementing. In this study, human resources information systems implementations are analyzed by taking into account both social and technical factors, and relationships of these two; which is summarized as the sociotechnical perspective. A field research in Turkey was conducted after studying the literature and making qualitative studies. The results of the field research revealed that challenges and critical success factors found in the literature are also valid for Human Resources Information Systems implementation projects in Turkey, and more importantly, sociotechnical approach has a positive effect on the success of human resources information systems implementation projects. This study not only handles human resources information systems implementations projects from a newer perspective, but also provides insight to researchers and also human resources professionals about having a deeper understanding of the implementations of Human Resources Information Systems.