The representation of the medical doctor in the non-medical sources of the Palaiologan Period
Palaiologos Döneminin tıbbi olmayan kaynaklarında Bizans tıp doktorları
  1. Tez No: 220839
  2. Yazar: İPEK TABUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVRA NECİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, Palaiologos döneminde, tarihler, kronikler, aziz hayatları, mektuplar, şiirler, satirler, Patrikhane sicilleri, manastır kayıtları ve typikonlar gibi dönemin tıbbı olmayan ededi eserlerinde adı geçen doktorları incelemeyi amaçlamaktadır. Palaiologos dönemi tıbbi olmayan kaynaklarında tıp pratikleri ve tıbbı pratik edenler hakkındaki farkındalık dönemin kaynaklarında doktorların görmezden gelinemeyecek kadar etkili olduklarının altını çizmektedir. Bu kaynakların incelenmesi doktorların kişilikleri hakkında ilginç bilgiler sağlamanın yanı sıra tıbbın gelişimi, pratiği ve Palaiologos dönemi tıp eğitimi konusunda yardımcı olmaktadır.Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk giriş bölümünü takiben ikinci bölüm Bizans İmparatorluğu'nda tıp bilimi, pratiği ve eğitimi hastaneler etrafında şekillendiğinden Palaiologos hastaneleri üzerine yoğunlaşmıştır. Üçüncü bölüm kaynaklarda doktorlar hakkında çıkan bilgilerin çalıştıkları yüzyıla göre ayrıldığı üç alt bölümden ve bir analiz bölümünden oluşmaktadır. Tezin son bölümündüyse tezin bütününden çıkarılan bir takım sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the physicians of the Palaiologan period and theirplace in late Byzantine society as reflected in the non-medical literary sources of theperiod, which include histories, chronicles, letters, hagiographical literature, poems,satires, patriarchal court registers, monastic acts, and typika. The awareness exhibitedby the non-medical sources of medical practice and its practitioners indicates thatphysicians during the Palaiologan period (1261-1453) were too influential to beneglected by the sources of the time. An examination of the sources, besides offeringinteresting information on the personalities of the physicians, also helps one to tracethe developments that took place in medicine, its practice and education in thePalaiologan period.This thesis is comprised of four chapters. Following the introductory ChapterOne, Chapter Two focuses on the Palaiologan hospitals, since in the ByzantineEmpire medical science, its practice and education were largely organized around thehospital complexes. In Chapter Three the physicians as they appear in the sources areintroduced within separate subsections arranged according to the centuries in whichthey practiced medicine, followed by an interpretation of the data compiled here. Thefinal chapter, Chapter Four, is reserved for the concluding remarks.