Örgütsel bağlılık ve örgütsel bağlılığı geliştirme araçları: Özel bir hizmet işletmesinde araştırma
Organizational commitment and the instruments of improving organizational commitment: The case of a private service company
- Tez No: 220858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM BESLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çalışanların kendi istekleri ya da çıkarları doğrultusunda örgütte kalmak istemeleri, örgütün değerlerini kendi değerleri ile özdeşleştirmeleri ve örgütün başarıya ulaşması için çaba harcamaya istekli olmaları anlamına gelen örgütsel bağlılık, örgütlerin bünyelerindeki insan kaynağını kaybetmemeleri açısından giderek önem kazanan bir konudur. Örgütsel bağlılık, örgütlerin maliyetlerini düşürmekte, karlılıklarını artırmakta ve imajlarını güçlendirmektedir. Örgütsel bağlılık sayesinde hem çalışan hem de işveren açısından örgüt uzun süre çalışılabilir ve yaşanabilir hale gelmektedir.Çalışmada örgütsel bağlılık konusuna açıklık getirilmekte ve örgütsel bağlılığı geliştirme araçları ortaya konulmaktadır. Bu araçlar; liderlik, örgüt kültürü, örgütsel iletişim, eğitim olanakları, çalışma koşulları, kararlara katılım, örgütsel güven ve motivasyondur. Örgüt; yapısına, kültürüne, işleyişine ve çalışanlarına uygun örgütsel bağlılığı geliştirme araçlarını kullanarak, çalışanlarında bağlılık duygusunu oluşturabilmekte ve geliştirebilmektedir.Çalışmanın araştırma kısmında örgütsel bağlılığın boyutlarından birisi olan duygusal bağlılığın örgütsel bağlılığı geliştirme araçları ile olan ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Aynı zamanda araştırma yapılan örgütün farklı birimlerinde çalışan bireylerde oluşan örgütsel bağlılığı geliştiren araçlar karşılaştırılmıştır.Araştırma sonuçlarından elde edilen bulgular, örgütsel bağlılığın oluşmasında örgütsel bağlılığı geliştirme araçlarının etkili olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma yapılan örgütte duygusal bağlılığın gelişmesinde örgüt kültürünün, çalışma koşullarının ve motivasyonun etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Örgütün birimleri arasında bir karşılaştırma yapıldığında birimler arasında duygusal bağlılığın gelişmesinde farklı geliştirme araçları rol oynamaktadır. Aynı zamanda örgütsel bağlılığı geliştirme araçlarının her biri ile duygusal bağlılığın ilişkili olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment which means employees? staying in the organization through their desire or benefits, equating their values with organization?s values and wanting to struggle for organization success, gets more important subject for not losing the human source. Organizational commitment decreases organizational costs, increases profits and strengthens organizational images. Organization becomes long term livable and workable place for employees and employer with organizational commitment.In this study organizational commitment is clarified and instruments of improving organizational commitment are explained. These instruments are leadership, organizational culture, organizational communication, education opportunities, working conditions, participation decisions, organizational trust and motivation. Organization can create and improve organizational commitment on employees with using the instruments of improving organizational commitment which are appropriate to its culture, structure, working and employees.The explanation of the relationship between one of the organizational commitment?s dimensions affective commitment and the instruments of improving organizational commitment is aimed on the research of this study. Also the instruments of improving organizational commitment are compared on employees who work at different departments at the case company.The results of the research indicate that the instruments of improving organizational commitment are effective on organizational commitment. Organizational culture, working conditions and motivation are effective at the company in the research. The comparison shows that different instruments perform on affective commitment between company?s departments. Also it is achieved that there is a relationship between affective commitment and all instruments of improving organizational commitment.