Türkiye markası oluşturmada kamuoyu dinamiklerine yönelik bütünleşik iletişim faaliyetlerinin Türkiye açısından önemi ve bu süreçte halkla ilişkilerin rolü
Public relations role in the process of establishing the turkey brand with the help of integrated communication activities focusing on public opinion dynanics and its importance turkeys side
- Tez No: 220881
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİLGEHAN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Turizm, İletişim Bilimleri, Public Relations, Tourism, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Herhangi bir ürünü, hizmeti ya da nesneyi diğerlerinden ayırt etmek için tasarlanıp kullanılan işaret veya sembol ya da bunların bileşkesi anlamına gelen marka, enformasyon bombardımanı altındaki günümüz dünyasında her geçen gün artan önemi ile teknik boyutundan daha büyük bir anlam içermekte, bu niteliğiyle de ürün ve hizmetlerin olduğu kadar ülkelerin de imaj ve itibarının en belirleyici ve etkili unsurlarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Bu nedenle markalaşmanın, rekabet yoğun dünyada giderek bir kültür haline geldiğini görmek mümkündür. Günümüzde ülkelerin de bir ürün ya da hizmet gibi hedef kitlelerin zihninde olumlu bir imaj ile konumlanabilmesi için kamuoyu dinamiklerini etkilemeye yönelik yoğun iletişim çabalarının sergilendiği bir dönem yaşanmakta ve söz konusu durumun gelecekte de artan bir ivmeyle ilerleyeceğinin sinyalleri net bir biçimde görülmektedir. Ülkeler, sahip oldukları imaj ve itibar ile uluslararası kamuoyunda bir iz bırakmakta ve bırakılan bu olumlu ya da olumsuz izler, söz konusu ülkelere yönelik marka değerinin şekillenmesinde büyük rol oynamaktadır. Küresel rekabet ortamında ülkelerin sahip oldukları marka değeri, ülke vatandaşlarının uluslararası karşılaşmalarda ayrıcalıklı ve motivasyonu yüksek bir kimlik oluşturmasında da son derece etkilidir. Küresel rekabet üstünlüğü farklılaşma ile elde edilmektedir ve günümüzde farklılık yaratan unsur doğru iletişimdir. Etkili iletişimi yapılandıracak ve sürdürecek disiplin ise halkla ilişkilerdir. Ülkelerin markalaşma sürecinde iletişim faaliyetlerinin bütünleşmesini sağlayarak kaynak ile hedef kitleler arasında karşılıklı güven, destek, ve sempati inşa edip sürekliliğini sağlayacak etkin bir aktör olarak halkla ilişkilere önemli görev ve sorumluluklar düşmekte
Özet (Çeviri)
Brand is mean to a name, sign and symbol, design, or a combination of all used to uniquely identify a producer?s goods and services and differentiate them from competitors. In today?s world, brand involves more important meaning from its technical dimension and because of this, image and reputation gives countries like products and services. Hence, being brand is a cultur in the competitional global world increasingly. Today, for countries to position in the mind of the target audiences with a positive image, communication process build for dynamics of the public opinion deeply and the signals can be seeing that this process will be continuing in the future intensively. Countries give positive or negative marks in the international public opinion with this image and reputation and these marks take great role for brand worth of countries. Brand worth of countries, which take place global competition area, is very important for creating special and highly motivated identity of country citizens at international meetings. Global competition advantage is acquired with differention and differention is achieved with correct communication in today?s world. To be built and continued this effective communication, public relations dicipline take a great role in this process. Public relations share great importance and responsibilities as an active aktor to entegrate communication activities and build healthy communication flow between sender and target audiences in the process of being brand of the countries.