Mutlak ve karşılaştırmalı üstünlükler kuramı çerçevesinde İngiltere'nin ihracatının ve Türkiye'nin ihracatının karşılaştırılması
Comparing export of Turkey and the United Kingdom in the framework of absolute advanteges and comperative advanteges
- Tez No: 220909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
İngiltere ve Türkiye'nin ihracatlarının mutlak üstünlüklere ve Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlüklere göre incelendiği çalışmada bu incelemelerden farklı sonuçlar elde edilmiştir. Birleşmiş Milletler veri tabanından yararlanılarak tutarlı bir şekilde sürdürülen çalışma regresyon modelleri ve korelasyon analizleri ile desteklenmiştir.İngiltere'den Türkiye'ye 1989-2005 yılları arasında en çok Tıp ve Eczacılık Ürünleri, Motorlu Kara Taşıtları, Elektriksiz Makineler (Elektrik üreten), Elektrik Makinaları, Cihazları ve Aletleri, vb. Aksam, Parçaları ve Diğer genel endüstri makina/cihazların aksamları ihraç edilir iken Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler açısından (sırası ile) İşlenmiş Yağ, Mum ve Benzeri Yenilmeyen Karışımları, Canlı Hayvanlar İşlenmemiş Kösele, Deri ve Kürk, Doğalgaz ve Mamul Gaz ile Parfümeri, Kozmetik, Temizlik Ürünleri üstünlük sağlamışlardır.Aynı dönemde Türkiye'den İngiltere'ye en çok ihraç mal grupları Giyim Eşyaları, Motorlu Kara Taşıtları, Haberleşme, Ses Kaydetme ve Sesi Tekrar Vermeye Yarayan Cihaz ve Araçlar, Tekstil İplikleri, Kumaşlar ve de Meyve ve Sebzeler olmuştur. Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler açısından (sırası ile) Büro Makinaları ve Otomatik Veri İşleme makineleri, Diğer Taşıt Araçları, Petrol ve Petrol Ürünleri, Haberleşme, Ses Kaydetme ve Sesi Tekrar Vermeye Yarayan Cihaz ve Araçlar ve de Balık ve Diğer Deniz Ürünleri üstünlük sağlamışlardır.Araştırmada ayrıca Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler ile bunun tamamlayıcısı ve ihracatta serbestlik derecesinin göstergesi olan Hillman Koşulu arasındaki ters yönlü ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Different results are obtained from the analyses of exports of England and Turkey those depended on absolute advantages and Revealed Comparative Advantages. The study employs United Nation?s data base for consistency and supported by regression models and correlation analyses.Analyses for England exports to Turkey during 1989-2005 in absolute advantages are in the groups like (respectively) Road vehicles (including air-cushion vehicles), Power-generating machinery and equipment, Medicinal and pharmaceutical products, Electrical machinery, apparatus and appliances, not elsewhere specified, and electrical parts thereof (including non-electrical counterparts, not elsewhere specified, of electrical household-type equipment), General industrial machinery and equipment, not elsewhere specified, and machine parts, not elsewhere specified. On the other hand, analyses for England exports to Turkey in absolute advantages are in the groups like (respectively) Animal or vegetable fats and oils, processed; waxes of animal or vegetable origin; inedible mixtures or preparations of animal or vegetable fats or oils, not elsewhere specified, Live animals, Hides, skins and furskins, raw, Gas, natural and manufactured, Essential oils and resinoids and perfume materials; toilet, polishing and cleansing preparations.Analyses for Turkey exports to Turkey in absolute advantages are in the groups like (respectively) Articles of apparel and clothing accessories, Road vehicles (including air-cushion vehicles), Telecommunications and sound-recording and reproducing apparatus and equipment, Textile yarn, fabrics, made-up articles, not elsewhere specified, and related products, Vegetables and fruit. On the other hand, analyses for Turkey exports to England in absolute advantages are in the groups like (respectively) Office machines and automatic data-processing machines, Other transport equipment, Petroleum, petroleum products and related materials, Telecommunications and sound-recording and reproducing apparatus and equipment, Fish (not marine mammals), crustaceans, molluscs and aquatic invertebrates, and preparations thereof.Negative correlation is determined between Revealed Comparative Advantages and Hillman Condition provided.