Çağdaş Türk resminde eleştiri olgusu
Criticism fact in the contemporary Turkish painting
  1. Tez No: 220908
  2. Yazar: FERİT DEMİRBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çağdaş Türk Resmi dediğimiz olgu zamansal olarak, 1900'lerden başlayıp günümüze kadar gelen bir süreci kapsamaktadır. Bu süre içinde Türk resim sanatının karşılaştığı zorluklardan biri de sanat üzerine yazılan kuramsal ve eleştirel metinlerin niceliksel ve en önemlisi de niteliksel sorunları olmuştur. Eleştiri, yoğun bir zihinsel faaliyetin sonucunda ortaya çıkan değerli bir çabadır. Türkiye'de eleştiri alanında verilen uğraşların kayıt altına alınması, dönüp dolaşıp aynı sorunları konuşmamak için gereklidir. Batıda bir tür olarak kendini kabul ettirmiş ve kendine ait bir disiplini olan eleştiri, Türkiye'de sayılı eleştirmen ve sanat yazarı tarafından kişisel çabaların ürünü olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki sürecine kısaca değindikten sonra bir birinden farklı bakış açılarıyla eleştirel metinler üretmiş olan, iki önemli sanat yazarı ve eleştirmen Sezer Tansuğ ve Mehmet Ergüven'in eleştiri anlayışlarına odaklanmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact called Contemporary Turkish Painting is include time period from 1900?s to nowadays. One of the difficulty that face by Turkish painting in this period is the quantitative and most importantly qualitative problems of theorical and critical texts that written about art. Criticism is valuable effort that become after concentrated mind activity. The efforts which are about criticism area should be enter in a register in Turkey, it is necessary not to talk about the same problems. Criticism is constitute its own discipline and accepted by as a type in Occident but in Turkey criticism is become as a product by the personal efforts of few reviewer and art writer. In this case, writer shortly touch on the period of criticism in Turkey and after that working to focus on critical minds of two important art writer and reviewer, Sezer Tansuğ and Mehmet Ergüven, which are produce critical text in different points of view.