Türkiye-Bağımsız Devletler Topluluğu ekonomik ilişkileri
- Tez No: 22098
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Sovyetler Birliği gibi büyük bir ülkenin Bağımsız Dev letler Topluluğu şekline dönüşmesinden en çok etkilenen ülkelerden birinin Türkiye olması, SSCB'nin son dönemdeki ekonomik yapısının ve daha sonra da bağımsız cumhuriyetle rin gelişme potansiyelinin ana hatlarıyla incelenmesi ko nusunu gündeme getirmiştir. Dağılma aşamasına değin SSCB“de yaşanan radikal re formlar ışığında ekonomik tablo, belirlenen hedef lere ulaş mada pek parlak bir görünüm arzetmese de bağımsızlığını ye ni kazanan cumhuriyetlerde aynı kötümser havanın yaşanma yacağı izlenimi vardır. Türkiye ile eski SSCB ekonomik ilişkileri, özellikle 1984 yılında imzalanan ve 1987 yılında ithal olanağı ya ratan Doğalgaz Anlaşması ile yeni bir boyut kazanmıştır. Örneğin bu anlaşma ile eski SSCB”ne yaptığımız ihracat art tığı gibi başta müteahhitlik hizmetleri olmak üzere bir çok alanda işbirliği olanakları artmıştır. Fakat eski SSCB'nin dağılıp bugünkü durumuna gelmesi Türkiye için herhangi bir olumsuzluk yaratmadığı gibi da ha önce sözkonusu olmayan değerleri ortaya çıkararak po tansiyel olanaklar yaratmıştır. Türkiye'yi bu cumhuriyet lere yakınlaştıran unsur hiç şüphesiz heriki tarafın da birbirlerinden yararlanacakları birçok ortak alanın bulun masıdır. Zengin yeraltı ve yerüstü kaynakları, ağır sana yi, teknoloji, nükleer bilim gibi alanları cumhuriyetler le ilişkilerimizde yararlanacağımız alanların başlıcala- rı iken pazar ekonomisi zihniyeti, siyasi ve ekonomik ya pılanma, özel girişim ve serbest ticaret gibi konular bu cumhuriyetlerin ilgisini Türkiye'ye yönelten konular ara sında yeralabilir. Zaten birçok yönden BDT Cumhuriyetleri ve Türkiye ekonomileri birbirlerini tamamlayıcı nitelik - lere sahiptirler.Türkiye'nin bu cumhuriyetlerle işbirliğinde en önem li etken bu ülkelerin Türkiye'ye olan coğrafi ve manevi yakxnlxgxdxr. Aynx dil, din, xrk ve kültüre sahip olan halklarxn hem ulusal hem de uluslararasx alanda işbirliği ne girmeleri hiç şüphesiz daha kolay olacaktxr. Bu perspektiften bakxnca özellikle Türk Cumhuriyetle rinin örnek ülke olarak kendilerine Türkiye'yi seçmeleri ya- dxrganamaz fakat bu avantaj xn yarattxgx olanakların da za manında ve en verimli şekilde kullanxlmasxnx sağlamak ko nusunda devlete ve özel sektöre ayrx ayrx görevler düşmek tedir. KEÎB projesi de bölgesel işbirliği alanxnda atxlmxs ve atxlacak adxmlar için umut verici olduğu kadar Türki ye'nin siyasi ve ekonomik konumunu güçlendirici bir etki yaratını ştxr. Fakat önemli olan bu cumhuriyetlerde, Türkiye lehine sonuç verebilecek potansiyelin en rasyonel biçimde değer lendirilmesidir. Aksi durum, çok güvenerek kendimizi ra hatlattığımız manevi ve coğrafi yakınlığın hiçbir anlama gelmemesi demektir. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkey, being one of the countries bearing the greatest effect of the disunion of the Soviet Union, a large country transforming into the Community of Independent States has brought forward the issue to review the recent economic structure of USSR and development potentialities of independent Republics. Although, until the disunion of USSR, the economical table under the light of radical reforms have not shown a bright indicative in attainment of specified objectives but there is an indication that the Republics recently gained their sovereignty shall not face with the same pessimism. The economic relations existing between Turkey and Ex USSR, has gained a new dimension as a Consequence of the Natural Gas Agreement, concluded in 1984 and later in 1987 assuring the import possibility. As an example, the export to USSR under the foregoing agreement has shown increase, the cooperation in various fields, especially contractual services has also shown increase. Although, the disunion of USSR creating todays* status has not made any impact on Turkey, but it served to bring forward the values which have not been covered in the past, providing potential means. The reason that Turkey approaches the aforesaid Republics is the fact that there exists common fields with which both parties shall benefit. The principal fields in which we are interest are the above and underground abundant resources, heavy industry, technology and nuclear sciences, from which we would acquire benefits through our business relations with those new Republics, as well as the principles such as liberal market economy concept, development of political and economical structure, privitization and liberal trading which would make the Republics approaching Turkey. IllThe economies of the Community of Independent States and Turkey already have various common features which comple ment each other. The most significant factor in cooperation of Turkey with those Republics is the geographical and spiritual sympathy and proximity of the aforesaid States towards Turkey. It would be very easy in making coordination and cooperation in national and international era by the people coming from the same race and being common in language, religion and culture. When looking at from this standpoint it should not be especially regarded as strange why those Turk Republics have chosen Turkey as an exemplary country for themselves, but in view of this fact, the State and Private Sector must assume some missions utilizing such advantages on timely basis and in the most effective manner. The Black Sea Economic Cooperation Project, which shall be an expectation in the efforts and/or efforts to be made in regional cooperation as well as creation an effect to strenghten the political and economical position of Turkey in this era. But, the most important thing is the evaluation of the potentialities in the best rational manner which shall provide results in favor of Turkey. Otherwise, when we feel ourselves in confidence and convenience the said geographical and spiritual sympathy and proximity mean nothing. IV