Okulöncesi eğitim kurumlarındaki 4-6 yaş grubu çocuklarda 8 haftalık hareket eğitiminin motor performanslarına etkisi
The effect of movement education of eight weeks on the motor performance of 4-6 years old children in preschool
- Tez No: 221045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden 4?6 yaş çocuklara yönelik uygulanan 8 haftalık hareket eğitiminin çocukların motor performanslarını etkileyip etkilemediğini bulmaktır.İzmir'de Milli Eğitim Bakanlığı'na ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı rasgele seçilmiş sekiz (8) özel okulöncesi eğitim kurumuna devam eden 240 öğrenci katılmıştır. Hareket eğitimi uygulayan grup (deney grubu n=120) ve hareket eğitimi uygulamayan grup (kontrol grubu n=120) ailelerinin ve devam ettikleri eğitim kurumlarının izniyle gönüllü olarak çalışmaya katılmışlardır.Çalışmada veri toplama yöntemi olarak okulöncesi çocukların motor performanslarını ölçmek amacıyla Morris, Atwater, Williams ve Wilmore'un (1980) geliştirdikleri motor performans test protokolü kullanılmıştır. Test protokolü; çabukluk, durarak uzun atlama, tek ayak üzerinde dengede durma, tenis topu fırlatma, sürat koşusu ve yakalama olmak üzere 6 unsurdan oluşmaktadır.Çalışma dört aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir.1. Pilot Çalışma (İki Hafta)2. Ön Test, (Deney ve Kontrol Grupları İçin) (İki Hafta)3. Hareket Eğitimi (Deney Grubu İçin Beden Eğitimi ve Oyun) (Sekiz Hafta),4. Son Test. (Deney ve Kontrol Grupları İçin) (İki Hafta)İlk Testin iki haftalık süre içerisinde tamamlanmasını müteakiben çocukların temel motorik gelişim seviyeleri göz önüne alınarak hazırlanan hareket eğitimi, haftada 5 gün, günde 50 dakika olmak üzere (10 dk. Genel ısınma, 15 dk. Lokomotor hareket eğitimi, 15 dk. Manipülatif hareket eğitimi, 10 bitiriş ve soğuma) 8 hafta süresince deney grubuna uygulanmıştır. Kontrol grubu ise olağan programlarını uygulamışlardır. 8 hafta sonunda Son Test hem deney hem de kontrol grubuna aynı test protokolüyle uygulanmıştır.Elde edilen sonuçların aritmetik ortalamaları (X) ve standart sapmaları (SS) hesaplanıp, aritmetik ortalamalar arasındaki fark t-testi ile kontrol edilmiştir. Ön test ile son test arasındaki fark bağımlı örneklemler için t testi (Paired-Samples t Test) ile analiz edilmiştir. Deney grubu ile kontrol grubu arasındaki farklar ise bağımsız örneklemler için t testi (İndependent-Samples t Test) ile analiz edilmiştir. İstatistiksel işlemler SPSS for Windows 10.0 paket programında yapılmıştır. Sonuçların 0.05 seviyesinde anlamlılığı araştırılmıştır.Her grubun kendi başlangıç değerleri ile son değerlerinin karşılaştırılması sonucunda; hareket eğitimi uygulayan grubun tüm değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p0,05 düzeyinde anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to find out that eight weeks movement education aimed at children (aged 4-6) who are going to private preschool influences them or not.240 students who are going to eight private preschool that are choosen randomly and bounded to Ministry of Education and Child Protection and Social Services Society, attended in this research. The group that is performing movement education (Experimental group n:120) and the group that is not performing movement education (control group n:120), attended as voluntary in this research under the permission of their families and the education institutions that they are going.In this study, motor performance test protocol developped for motor performance measurements by Morris, Atwater, Williams and Wilmore in 1980 is used for gathering data. The test protocol has six elements. These are quickness, standing broad jump, statik balance (staying in balance with one foot), throwing tennis ball, speed run (sprint) and catch.The study has four stages:1-Pilot Study, (Two Weeks)2-First Test (For Experiment Group and Control Group) (Two Weeks),3-Movement Education (Physical Education and Games for Experimental Group) (Eigth Weeks),4-Last Test (For Experiment Group and Control Group) (Two Weeks).After the pre test has been done in two weeks time , the movement education that taking cognizance of children?s basic motoric evolution levels was performed for The Experiment Group in 8 weeks, 5 days in a week, 50 minutes in a day ( 10 minutes Common Warm up, 15 minutes Lokomotor Movement Education , 15 minutes Manipulatif Movement Education, 10 Minutes Finishing and Cooling). The Control Group performed common programmes at this time. At the end of 8 week time period The Final Test has been performed both The Experiment Group and The Control Group with the same test protocol.The obtained results? means (X) and Standard deviations (SS) had been computed and, the difference between means had been controlled by t-test. The diffence between the previous test and the final test had been analyzed by the t-test for dependent samples(Paired-Samples t Test). The differences between The Experiment Group and The Control Group had been analyzed by the t-test for independent samples (İndependent-Samples t Test). SPSS for Windows 10.0 (Statistical Package for the Social Sciences ) had been used in statistical process. At the 0,05 level result?s meaningfulness had been searched.At the comparisation of two groups? starting values and final values; The statiscally meaningful difference had been found between all values of the group that had performed movement education (p0,05 at the comparisation between the previous tests of the both two groups.