Okulöncesi eğitim kurumlarında Montessori ve geleneksel öğretim yöntemleri alan çocukların sayı kavramını kazanma davranışlarının karşılaştırılması
Comparision of gaining number concept of children who are trained via Montessori and traditional methods in preschool institutions.
- Tez No: 219252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR KABADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yıllardır, eğitimciler ve öğretmenler, her seviyedeki çocuğu eğitme adına en etkili öğretim yöntemini araştırmaktadırlar. Bu araştırmanın amacını, okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-5 yaş çocuklarına sayı kavramını kazandırmada Montessori Öğretim Yöntemi ve Geleneksel Öğretim yöntemlerinin etkinliğini karşılaştırmak oluşturmuştur.Bu amaçla, Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi'ne bağlı İhsan Doğramacı Uygulama Anaokulu'na devam eden 4-5 yaş çocuklarına Montessori Öğretim Yöntemi ve Geleneksel Öğretim Yöntemi ile ?Sayı Kavramı? eğitimi verilerek, hangi yöntemin daha etkili olduğu araştırılmıştır.Araştırma deneysel olarak planlanmıştır. Çocuklardan 20 tanesi 4 yaş (10 tanesi deney grubu, 10 tanesi kontrol grubu) 20 tanesi de 5 yaş (10 tanesi deney grubu, 10 tanesi kontrol grubu) olmak üzere, toplam 40 çocuk çalışma grubunu oluşturmuştur.Araştırmanın başlangıç düzeyinde gerek deney, gerekse kontrol grubuna ön test uygulanarak her iki grubun birbirine denk olduğu sonucu elde edilmiştir. Başlangıç düzeyinin tespitinden sonra 6 haftalık bir süreçte deney grubuna Montessori Eğitim Yöntemine uygun eğitim verilirken, kontrol grubuna da Geleneksel Öğretim Yöntemi ile eğitim verilmiştir. Verilen her iki eğitimin sonunda gruplara son test uygulanmıştır.Verilerin analizinde SPSS programının 15.0 versiyonu kullanılmıştır. Analiz yöntemlerinden Mann-Whitney U testi yapılmıştır. Araştırma sonunda deney grubu ile kontrol grubu arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For decades, researchers and teachers have investigated the most effective teaching methods in educating children at every levels. This study aims to compare the effectiveness of Montessori and Traditional Teaching Methods to make the pre-schoolers acquire mathematical concept. Therefore, the pre-schoolers attending Ihsan Dogramaci Practising Preschool under the title of Faculty of Vocational Education of Selcuk University are taught ?Mathematical Concept? via Montessori and Traditional Teaching Methods to investigate the effectiveness of them.The study is planned as an experimental one. The sample is 20 for 4 years old (10 for experimental and 10 for control groups) and 20 for 5 years old ((10 for experimental and 10 for control groups), totally 40.At the beginning of the research, 40 preschoolers are given pre-test to display the groups are equal to each other. Following pre-test, the experimental group is taught by Montessori while the control group is taught by Traditional Teaching Methods.Mann-Whitney U test Statistical under the title of Pogramming for Social Sciences SPSS 15.0 version is practised to analyze the data. At the end of the trainning, both of the groups are given post test to analyze the outcomes of the methods.At the end of the research, it shows that there is significant differences between experimental and control groups for experimental one.