Türkiye'de halk kütüphanesi hizmetlerinin yerel yönetimlere devri konusunda kütüphane yöneticileri ve kütüphanecilerin yaklaşımları
Attitudes oflibrary directors and librarians for the transferring of the public library services to the local govenments in Turkey
  1. Tez No: 221339
  2. Yazar: ÖZDEN DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Demircioglu, Özden. Türkiye'de Halk Kütüphanesi Hizmetlerinin YerelYönetimlere Devri Konusunda Kütüphane Yöneticileri ve KütüphanecilerinYaklasımları, Yüksek Lisans, Ankara, 2007.Yerel yönetimler, kamu hizmetlerinin halka götürülmesinde önemli islevlerüstlenmis, bu islevlerini halkın beklentilerine göre gerçeklestiren, dolayısıylahalkın dilek ve isteklerini duyurabilecekleri halka en yakın ve en etkili yönetimbirimleridir. Halk kütüphaneleri ise, bulundugu yörenin kalkınmasına katkıdabulunmak için hizmet verdigi toplumun her türlü bilgi gereksinimlerini karsılayanyerel niteliklere sahip olan toplumsal kuruluslardır. Yerel yönetimler ve halkkütüphaneleri hizmet verdigi toplumla yakından ilgilidir ve hizmetlerini bu halkıngereksinimlerine göre biçimlendirmektedirler.Bu çalısma halk kütüphanesinde çalısan yöneticilerin ve halkkütüphanecilerinin, halk kütüphanelerinin yerel yönetimlere devri konusundakidüsüncelerini ortaya koymak amacıyla yapılmıstır. Çalısma, Türkiye'de halkkütüphanelerinde çalısan yöneticilerin ve kütüphanecilerin üzerindegerçeklestirilmistir. Bu çerçevede 207 personele anket uygulanmıstır.Arastırmanın hipotezi; ?Halk kütüphanelerinde çalısan yönetici vekütüphaneciler yasal yapı, finansman, personel, bina, derme gibi konulardagerekli kosulların saglanması durumunda Türkiye'de halk kütüphanelerinin yerelyönetimlere baglı olmasının dogru olacagını, bu kosullar saglanmadangerçeklestirilecek degisimin halk kütüphanelerine zarar vereceginidüsünmektedirler? biçiminde olusturulmustur.Arastırma sonucunda, halk kütüphanecileri, halk kütüphanelerinin yerelyönetimlere devredilmesini ilke olarak kabul etmekte ve istemekte olduklarıancak bunun uygun kosullar saglanarak yapılamasının dogru olacagınıdüsündükleri anlasılmıstır. Ayrıca, kütüphaneciler Türkiye'de içindeiibulundugumuz dönemde halk kütüphanelerinin yerel yönetimlere devrikonusunda baslatılan yasal süreçteki yaklasımları güven vericibulmamaktadırlar. Elde edilen sonuçlarla hipotezimiz kanıtlanmıstır.Anahtar sözcüklerHalk kütüphaneleri, yerel yönetimler, yerel yönetimlere dayalı halk kütüphanesisistemi.
Özet (Çeviri)
Demircioglu, Özden. Attitudes of Library Directors and Librarians for theTransferring of the Public Library Services to the Local Governments in Turkey,Master of Science, Ankara, 2007.Local governments which have overtaken important functions for providingpublic services to the public, and which fulfill these functions according to theneeds of the public, are hence the nearest and most effective administrativeunits to the public. Public Libraries are the social institutions, which have localcharacteristics and provide all the information needs of the public that theyserve, for providing assistance for the development of their regions. Localgovernments and public libraries are closely related to the societies they serveand shape their services according to the needs of the society.This study was made in order to present the views of the library directors andlibrarians that work in public libraries about the transferring of public libraries tolocal governments. The study was performed on the library directors andlibrarians that work in public libraries in Turkey. In this study 207 questionnaireforms were applied to the library staff. The hypothesis of the survey was formedas; ?the library directors and librarians working in public libraries think that itwould be appropriate to attach public libraries to local governments in Turkeyonly when legal structure, financing, staff, structure, collection conditions areprovided, and without the satisfaction of these conditions, any changes wouldharm public libraries.At the end of the survey, it was understood that public librarians accept andwant the transferring of public libraries to the local governments in principle,however, they think that it would be appropriate to realize this by providing theproper conditions. Besides, librarians do not consider the approaches in thelegal process that was initiated about the transferring of public libraries to localivgovernments as trustworthy in this period. Our hyphothesis was proved to betrue by the results acquired.KeywordsPublic Libraries, Local Governments, Public Library System Based on LocalGovernments