Uluslararası belgelerde ve Türk Hukukunda dernek özgürlüğü
Freedom of association in the international instrument and Turkish Law
- Tez No: 221345
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM Ö. KABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dernekler, geçmiste daha çok siyasal iktidar üzerinde etkiliyken günümüzde artıksosyal, ekonomik ve kültürel anlamda da önem kazanmaya baslamıstır. Derneklerinvarlıgının toplum içerisinde bu denli önem kazanması, gerek ulusal gerekse uluslararasıalanda konuya verilen önemi de arttırmıstır.Bu nedenle çalısmamda önce dernek özgürlügüne yer veren ululslararı belgelereyer verdim. Sonra nsan hakları açısından önemli olan nsan Hakları Avrupa Sözlesmesini,nsan Hakları Avrupa Mahkemesi içtihatları çerçevesinde inceledim. Böylece hem anayasave kanunlarda, hem de demokratik bir toplumda dernek özgürlügünün yerini belirlemeyeçalıstım.Türkiye'de ise dernek hareketlerinin istikrarsız bir geçmisi olmasına ragmen, bukonuda Avrupa Birliginin ilerleme raporları ve HAM' ın yaptırımlarının da etkisiyle sondönemde olumlu adımlar atılmaya baslamıstır. Bu anlamda yapılan en önemli degisiklik,2004 yılında adeta bir yasaklar kanunu olan 2908 saylı Dernekler Kanunun yürürlüktenkaldırılarak, yerine bugün hala yürürlükte olan 5253 sayılı Dernekler Kanununun çıkartılmısolmasıdır. Çalısmamda Türk Hukukunda derneklerin kurulusuna ve faaliyetlerine getirilenyasaklar çerçevesinde eski Dernekler Kanunu ile yeni Dernekler Kanunu karsılastırılmıstır.Bu konuda mevcut eksiklikler de ortaya konmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
While associations previously had been active only in the realm of politics, today, they arebecoming influential in social, economic and cultural domainsof life. As a result of theincreasing effectiveness of associations in society, there is a growing interest in associationson both national and international levels. In this respect, I started my study with the analysesof the international documents including the right to freedom of association. I analyzedEuropean Convention on Human Rights within a framework drawn by the case-law of theEuropean Court of Human Rights (ECHR). In this way, I tried to define the place of freedomof association in a democratic society as it is revealed by the codes and constitutions.In Turkey, despite the inconsistent history of associational activities, recently, as a result ofthe EU progress reports and ECHR sanctions, positive steps are being taken. The mostsignificant reform effort has been the repeal of the association law (2908) in 2004, which wasalmost a restraining law; and the adoption of a new law on associations (5253). My studyincludes the comparison of the old and new associations laws in terms of the restraintsbrought to the organizational and associational activities.Finally my study puts forth the weaknesses and deficiencies of the current law with respect tothe international norms and reform efforts to promote a more enabling legislation anddemocratization.