Ekim sıklığının üstün buğday hat ve çeşitlerine etkileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 22137
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
85 ÖZET Araştırmalar 1987-1988, 1988-1989 ve 1989-1990 vegetasyon periyodunda Bornova ve Menemen lokasyonlarında yürütülmüştür. Denemeler üç farklı ekim sıklığında (400, 550 ve 700 toh/m2 ) yedi buğday hat ve çeşidi ile (EBÇA1, EBÇA2, MBÇA1, Cumhuriyet, Gönen, İzmir 85, Gediz) kurulmuştur. Ekim sıklığının metrekarede bitki sayısına, dane verimine, metrekarede başak sayısına, başakta dane sayısına, bindane ağırlığına, bitki boyuna, başak boyuna, başakta başakçık sayısına, hektolitre ağırlığına, protein oranına, düşme sayısına, sedimantasyon miktarına, yaşöz oranına etkileri incelenmiştir. Denemeler genel olarak incelendiğinde birim alana atılan tohum miktarı arttıkça bitki sayısının arttığı belirlenmiştir. Dane verimine ekim sıklığının önemli etkisi bulunmamı ş, yer ve yıllar ise etkili olmuştur. Ekim sıklığı metrekarede başak sayısı üzerinde önemli farklılıklar yaratmıştır. Başakta dane sayı sı ve bindane ağırlığı özellikleri ekim sıklığı arttıkça azalmıştır. Bitki boyu özelliğine ekim sıklıklarının etki etmediği, yılların ve iki lokasyonun ortalamalarına göre en uzun başak boyunun 400 toh/m2 sıklıkta elde edildiği, ekim sıklıklarının artmasıyla başakta başakçık sayısında çok az bir düşme olduğu belirlenmiştir. Hektolitre ağırlığı, danede protein oranı ve yaşöz oranının ekim sıklıklarından büyük ölçüde etkilenmediği buna karşın düşme sayısı değerlerinin sıklık arttıkça yükseldiği, sedimantasyon miktarlarının düştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
86 SUMMARY The researches were conducted at Bornova and Menemen during the 1987-1988, 1988-1989 and 1989-1990 growing season. Seven wheat varieties and/or lines (EBÇA1, EBÇA2, MBÇA1, Cumhuriyet, Gönen, İzmir 85 and Gediz) were grown in three sowing rates (400, 550, 700 seeds/ma). The effects of sowing rate on the grain yield, plant number/m2, spike number /m2, kernels/spike, 1000-kernel weight, plant height, spike length, spikelet number/spike, test weight, protein percent, falling number, sedimentation value and wet gluten percent were studied. When the results of experiments were studied in general, it was determined that the plant number increased as the seeds sown per unit area increased. The sowing rate had no significant effect on the grain yield but the years and locations affected it. The sowing rate caused the significant variations for spike number/m2. The kernels/spike and 1000-kernels weight decreased as sowing rate increased. The plant height were not affected by the sowing rates and the highest spike length was obtained in 400 seeds/m2 with reference to mean values of two locations for years and it was found that increased sowing rates resulted in a slight decrease for spikelet number/spike. It was determined that the test weight, protein percent and wet gluten percent were not influenced on a large scale by the sowing rates but the falling numbers values incereased as the sowing rate increased in that sedimantation values decreased.