Endometrial adenokarsinom olgularında steroid reseptör ve serum sex steroidlerinin prognostik değeri
  1. Tez No: 22138
  2. Yazar: GONCA SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK ÇAPANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ABSTRAKT : Endometrial adenokarsinomlu ve kontrol grubu vakalarından oluşan serimizde, endometrial östrojen ve pragesteron reseptör düzeyleri, immunohistokimyasal yöntemle tetkik edilip bulunan değerlerin serum sex steroid düzeyleri ve endometrial karsinomun prognostik indikatörleri ile ilgisi araştırılmıştır. Endometrial karsinom vakalarında, kontrol grubuna kıyasla FSH ve LH daha düşük, E2 ve prolaktin daha yüksek bulunmuştur. Reseptör düzeyinin, histolojik tip ve grade ile zayıf olmak üzere yaş ve klinik sınıflama gibi prognostik indikatörlerle ters yönlü korelasyon gösterdiği bulunmuştur. Reseptör düzeyi tayininin prognostik öneminin yanısıra, endometrial adenokarsinom vakalarında özellikle progesteron reseptör düzeyinin azaldığı dikkate alınarak gestagen tedavisi planlanırken de yararlı olacağı sonucuna varılmıştır. ABSTRACT : The levels of estrogen and progesterone receptors are measured by using immunohistochemical methods in our study group which was consisted of endometrial carcinoma and control patients and their relation with the level of serum sex steroids and the prognostic indicators of endometrial adenocarcinoma are detected. In cancer group FSH and LH were lower and E2, prolactin were higher than the control group. A rewerse correlation was found between prognostic indicators like age, clinical staging and receptor levels, and also a reverse but rather weak correlation was found between histologic type and grade and receptor levels. It was concluded that beside its prognostic value, receptor assays may be helpful in planning gestagen therapy for especially progesteron receptor levels fall in endometrial carcinoma.
Özet (Çeviri)