Integration and growth: the role of huma capital and technology
Entegrasyon ve büyüme: Beşeri sermaye ve teknolojinin rolü
  1. Tez No: 221400
  2. Yazar: FATMA DİDİN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SUUT DOĞRUEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Teknolojinin ekonomik büyüme üzerindeki rolü bir çok kişi tarafından kabul görmüştür. Ticaret, bilgi ve teknolojik ilerlemenin ülkeler arasında iletimini sağlayan önemli bir mekanizmadır. Bu çalışmada, büyüme potansiyelini arttıran ya da sınırlandıran önemli bir faktör olarak beşeri sermaye üzerinde odaklandım. Bu çalışmanın amacı gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş ülkeler arasındaki entegrasyonun teknolojik ilerleme ve büyüme üzerindeki etkisini analiz etmektir. Teknolojiyi üreten yabancı ülkeler ürettikleri teknolojiyi paylaşmaya gönüllü olsalar bile, yerel kapasite bunu almaya yeterli olmayabilir. Bu fikir, modele sabit maliyet ekleyerek tezin içinde gösterilmiştir. Bu sebeple, bu alanda yapılan çalışmaların aksine, yabancı teknolojiyi kullanmak maliyetli olarak ele alınmıştır. Kısaca bu tez, entegrasyonun teknolojik büyümeyi yavaşlatmak suretiyle ekonomik büyümeyi geçiktirebileceğini öne sürmektedir. Buradaki kritik nokta, entegrasyonun büyüme üzerindeki pozitif etkisinin teknoloji maliyeti ile yok edilebileceğidir.
Özet (Çeviri)
The role of new technology in enhancing economic growth is widely accepted. Trade is an important mechanism through which knowledge and technological progress is transmitted across countries. In this study I have focused on human capital as an important factor which can favor or limit to exploit their growth potential. The purpose of this study is to analyze the impact of economic integration between developed and developing countries on the rate of technological change and the rate of growth. Even if foreign countries producing technology is voluntary to give their innovations, domestic capacity of countries may be insufficient to use these innovations. In this thesis, this idea is represented by inserting some fixed cost into the model. Thus, in contrast to other papers, in this study, using foreign technology is costly. In short, this thesis suggests that integration may decrease growth rate of economy by slowing down the growth rate of technology. The critical point is that positive growth effects of integration may be reversed by cost of technology available with integration.