Prozeßschritte von Software Requirements Engineering
Yazılım gerekliliklerinin şekillendirilmesi süreci ve adımları
  1. Tez No: 221406
  2. Yazar: NİMET ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Enformatiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma ile, yazılım geliştirilecek olan sistem veya yazılım için müşterinin gereksinimlerini ortaya çıkarmayı ve bunları analiz ederek sistemi geliştirecek proje ekibi tarafından anlaşılabilir hale getirmeyi amaçlayan ?yazılım gerekliliklerinin şekillendirilmesi? süreci kapsamında gerçekleştirilen adımlara, bu adımları sistematize edebilmek için kullanılan metod ve tekniklere, bu adımların genel sürece paralel olarak yürütülmesini ve bu süreci destekleyerek kolaylaştırmasını ve kısaltmasını amaçlayan koordinasyon biçimine ve genel süreçte yaşanılan ve sıkça rastlanan problemlere bir bakış açısı geliştirmek amaçlanmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde süreç ve süreçle ilgili kavramlar, farklı bilimsel yaklaşımlar gözönünde tutularak tanımlanmış, yazılım gerekliliklerinin şekillendirilmesi ihtiyacının sebepleri ve olmaması halinde yaşanılacak problemlere değinilmiştir.İsterlerin şekillendirilmesini tek bir süreç olarak gözönünde tuttuğumuzda, bu sürecin tamamlanması için gereken adımlar ikinci bölüm altındaki beş alt başlıkta toplanmıştır. Bu alt başlıklar; yazılım geliştirme sürecinin yapılabilirliğinin kontrolü, gerekliliklerin ortaya çıkarılması, analiz edilmesi, gerekliliklerin son haline getirililerek görselleştirilmesi ile geçerliliğinin test edilmesi olarak sıralanabilir. Her bir alt başlık altında, ilgili adım tanımlanmış, akış anlatılmış ve destekleyen teknikler, yazılımlar veya metodlar açıklanarak, avantaj ve dezavantajlar; ön plana çıktığı oranda vurgulanmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise tüm bu adımların koordine edilip ideal şekilde yürütülebilmesini amaçlayan ?yazılım isterlerinin şekillendirilmesi sürecinin yönetilmesi ? konusu öne çıkan noktaları ile işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this work is to accept the requirements engineering process (software requirements analysis) as a main process and to consider the procedure, methods and techniques, benefits, need reasons and problem areas of each step of this process with its own angle of view.The work consists of three main parts. The first part includes the concepts, different approaches to requirements engineering process, the need reasons and problems of the processes in general.When the requirements engineering process is a fundamental process to be considered, in the second part of the work each step of this fundamental processes was explained. Each step is described in detail in regard to this approach. Then the techniques and methods which are used to support each step are declared. Then comes the benefits and problems of each step.The third and the last part of the work concentrates on the requirements management, which intends the optimal implementation and coordination of individual steps of requirements engineering process.