Ziya Paşa'nın Endülüs tarihi
Andalus history of Ziya Pasha
  1. Tez No: 221437
  2. Yazar: ZEHRA GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ziya Paşa'nın Endülüs Tarihi, dönemi için ilk olma özelliği dolayısıyla oldukça önemlidir. Osmanlı'da pek üzerinde durulmamış olan Endülüs tarihi ve medeniyeti bu eserle birlikte tekrar gündeme gelmiştir.Tez giriş, iki bölüm, sonuç, kaynaklar ve eklerden müteşekkildir. Giriş bölümünde, Ziya Paşa'nın hayatı ve edebi şahsiyeti, birinci bölümde Ziya Paşa'nın Endülüs Tarihi muhtevası, ikinci bölümde ise eserin Ziya Paşa'ya aidiyeti konuları bulunmaktadır. Sonuçta ise eserin Ziya Paşa tarafından Louis Viardot'dan tamamen tercüme değil de kısmen tercüme ve kısmen derleme olduğu fikri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ziya Pasha?s Andalus history, is very important because of being first pecualirty for his term. Andalus history and civilization that Ottamans had not interested, is become a current issue again by this achievement.Thesis enterance composed of 2 parts, results, written sources and additions. In the enterance part, Ziya Pasha?s life and his literary personality, in the first part Ziya Pasha?s Andalus history contents, in the second part there is the achievement relatin to Ziya Pasha, in the results achievement is appeared a collection work, achievement translated partly and its not totaly translated by Ziya Pasha from Louis Viardot.