Tarımsal kıymet takdirlerinde kapitalizasyon faiz oranının saptanması üzerine bir araştırma
A Research on the determination of the copitalization interest rate in farm appraisal
- Tez No: 1212
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA GÖKALP MÜLAYİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ii ÖZET Doktora Tezi TARIMSAL KIYMET TAKDİRLERİNDE KAPİTALİZASYON FAİZ ORANININ SAPTANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Hasan VURAL A akara Üniversitesi Fen Bilimleri Ens ti t (isti Tarım Ekonomisi Ana bil im Dalı Danışman: Prof «Dr «Ziya Gökalp Mülayim 1987, Sayfa: 92 Jüri: Prof.Dr. Ziya Gökalp Mülayim Prof.Dr. Ahmet Er kuş Doç. Dr. Duran Taraklı Bu araştırmada, Ankara ve Konya illerinde çeşit li tarım işletmelerinden elde edilen verilerle sulu »kuru taban ve kuru yamaç arazi nevilerinde, tarımsal kıymet takdirlerinde kullanılan kapıtalizasyon faiz oranı tespit edilmiştir» Ayrıca, ilin toplam tarla arazilerini kap- sıyan ortalama kapitalizasyon faiz oranı, iki il için ayrı ayrı bulunmuştur. Mal sahibince, ortakçılıkla ve ki racılıkla işletilen arazilerin rantları Uç arazi nevi için elde edilmiştir. İşletme düzeyinde kapitalizasyon faiz oranını etkileyen başlıca faktörler saptanıp, kapitalizas yon faiz oranına etkileri incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Tarım İşletmesi, tarımsal kıymet tak diri, kapitalizasyon faiz oranı, arazi rantı, analitik yöntem.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT PhD Thesis A RESEARCH ON THE DETERMINATION OP THE CAPITALIZATION INTEREST RATE IN FARM APPRAISAL Hasan VURAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics SupervisorîProf.Dr.Ziya Gbkalp Mülayim 1987, Page: 92 Jury: Prof. Dr. Ziya Gökalp Mülayim Prof. Dr. Ahmet Erkuş Assoc. Prof.Dr. Duran Taraklı In this research, capitalization interest rates used for farm appraisal^ calculated by using data which are collected from various sample farms such as irrigated and rainf ed regions in Ankara and Konya Provinces, In addition to above, an average capitalization interest rate is calculated both for irrigated land and dry land seperately for each provinces. Beside these, rent values are determined for various types of land which are operated by land owners, sharecroppers and tenants. The main factors affecting the interest rate of capitalization at the farm operation level are determined and theirs effects on the capitalization interest rate are studied. KEY WORDS: Farm operation, farm appraisal, capitalization interest rate, land rent, analytical method*