Monte Carlo simülasyonu yaklaşımıyla kuyruk teorisinin incelenmesi ve otomotiv sektörü üzerine bir uygulama
An approach to queueing theory via Monte Carlo simulation method and an application on automotive field
  1. Tez No: 221447
  2. Yazar: MURAT USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Matematik, İstatistik, Econometrics, Mathematics, Statistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Son yıllarda artan nüfus ve insan ihtiyaçlarının mutlak ölçüde karşılanması ekonominin temel alanlarından biri olmuştur. İhtiyaçların karşılanabilmesi aşamasında üstün düzeyde ve tatminkar bir hizmet vererek müşteri memnuniyetini sağlamayı amaçlayan işletme sahipleri ile mal ve hizmet ihtiyacını karşılamak arzusuyla işletmelerden faydalanmayı amaçlayan müşteriler çok sık bir araya gelirler. Müşterilerin oluşan veya oluşabilecek kuyruklar karşısındaki tutumları (Kuyruğa girerek beklemek, hiç kuyruğa girmemek, kuyruğa girip bir süre sonra zaman kaybı sebebiyle vazgeçmek, vb.) araştırmansın konusunu oluşturmaktadır.Monte Carlo metodu ile diğer yöneylem araştırması konularında olduğu gibi kuyruk modellerinde de rasgele dağılmış gözlemler kullanılarak denemeler yapılabilir. Bu sayede gerçekten deneme yaparak oluşabilecek maliyet ve zaman kaybının önüne geçilebilir.
Özet (Çeviri)
The main frame of economics became increasing of population and meeting needs of human nowadays. During the process which assumes suplying high quality level of goods by manufacturer and consuming this high quality goods by human gather them together. Attitude of human such as joining this queues, changing mind after joining this queue, and never joining this queue is the main frame of this thesis.Experiments can be operated via Monte Carlo method and Random deviated uniform numbers on queueing models like other kind of operations research subjects. This may be an obstacle for wasting time and extra money for experimenst.