Sinema ve Zeitgeist: Çağdaş toplumsal kriz ve postmodern sinemanın yükselişi
Cinema and Zeitgesit: Contemporary social crisis and the rise of postmodern cinema
  1. Tez No: 221631
  2. Yazar: METİN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEFER ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Postmodernizm, mimriden edebiyata, resimden sinemaya kadar sanatın çeşitli alanlarından, özellikle 1980'lerden bu yana, yoğun bir biçimde tartışılan bir olgudur. Gerek postmodern kuramların gerekse postmodern-karşıtıkuramların uzlaştıklarınokta büyük bir kırılmanın (dönüşümün) yaşandığıgerçeğidir. Ancak, postmodern kuramların çoğunda bu büyük çağdaşdönüşüm ağırlıklıolarak kendi özgürleşimci perspektifleri dolayımıyla ele alınıp yorumlanırken, postmodern- karşıtıkuramlarda bu dönüşüm bir büyük toplumsal kriz olarak değerlendirilmekte ve bu krizin, belirsizlik ve bunalım döneminin, sanatın bütün alanlarında gözlemlenebilir olduğunu savlamaktadırlar. Postmodern-karşıtıkuramcılar ?özellikle Fredric Jameson- çağdaştoplumsal krizin semptomlarının en açık bir biçimde görsel sanatlarda ortaya çıktığından bahsetmektedirler ve yeni zeitgeist'ı, postmodern kuramın görüşlerinden yoğun bir biçimde yararlandığıJean Baudrillard'ın vurguladığıgibi, görsel ve sinemasal bir çağ olarak nitelendirmektedirler. Bu bağlamda, sinema, çağdaştoplumsal krizi, kargaşayı, şiddeti ve parçalanmışlığı yansıtmada diğer tüm sanatların önüne geçmiştir. Bu dönemde, gösterilenin ortadan kalktığıve sürekli göstergeye öncelik tanınan bir çağda, yine Baudrillard'ın belirttiği gibi, gerçeklik kendini sinema aracılığıyla, kurgusal evrenle onarmaya çalışmakta ve ayakta kalabilmek için ise yeni mitler üretmektedir. Bu çalışmada, bu büyük toplumsal dönüşümün taraihsel arkaplanıHomeros ve Cervantes'e kadar götürülmekte, bu kişilerin temel yaklaşımlarıile Aydınlanmanın yükselişi ve düşüşü arasında paralellikler kurularak modern dönemde ortaya çıkan sosyo-kültürel dönüşümlerin ana kırılma noktalarıaçıklanmaya çalışılmaktadır. Ayrıca, modern dönemin sosyo-kültürel gerçekliği içersinde yaşanan söz konusu dönüşümlerin `postmodern' dönem üzerindeki etkileri irdelenmekte ve neden, bu dönemde, sinemanın öne çıkan bir sanat olduğu sorusuna cevap bulunmaya çalışılmaktadır. Bu çerçevede postmodern sineamanın temel karakteristik özellikleri incelenmekte ve bu alanda öne çıkan bir alt tür olarak siberpunk (cyberpunk) bilim kurgu sinemasıele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Postmodernism, as a phenomenon, has been intensely discussed since 1980 in various areas of art from architecture to literature, painting to cinema. The point both postmodern and anti-postmodern theories compromise on is the fact that there has been a huge transition that has been experienced. However, while this contemporary transition, in most postmodern theories, is being dealt with in terms of their liberating perspectives, in anti-postmodern theories, this transition has been evaluated as a social crisis. This transition has been defined as the instability and crisis in terms of influencing the whole art. Anti-postmodern theorists especially Fredric Jameson has pointed out that the symptoms of contemporary social crisis emerge most clearly in visual arts. The new zeitgeist, as Jean Baudrillard, the views of whom the postmodern theories make use of very much, highlights, is a visual and cinematographic age. In this context, the cinema surpassed all the other forms of art in reflecting contemporary social crises, chaos, violence and dismantling. In this era in which the signified disappeared and the signifier is prioritized all the time, as Baudrillard maintains, the reality tries to repair itself with cinema and fictional universe, and produces new myths in order to survive. This study examines the historical background of this big social transition by taking it as far back as Homer and Cervantes; by setting parallelism between the basic approaches and the rise and the fall of enlightment; the main transition points of the socio-cultural changes which emerge in the modern age. Moreover, this study investigates the influences of the socio-cultural realities of modern period, existing in the discussed transitions, on postmodern period and tries to find an answer to the question of ?why is the cinema an art which stands out in this period??. Within this perspective, the basic characteristic of the postmodern cinema are being investigated and the cyberpunk science fiction cinema, as a protruding subdivision, is being studied.