İzmir Kültürpark'ının İzmirliler açısından anlamı ve Kültürpark hakkındaki temsilleri
The symbolic meanings and the cognitive representations of İzmir International Cultural Park and recreational area
- Tez No: 221630
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÖREGENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
?İzmir Kültürpark'ının, İzmirliler Açısından Anlamı ve Kültürpark Hakkındaki Temsilleri? baslıklı tez çalısmasında temel olarak İzmir'de yasamakta olan kisilerin İzmir Kültürpark'ına iliskin bilissel temsilleri, bu kamusal alana atfettikleri anlamlar ve bu alana iliskin yere baglılık düzeyleri hakkında bilgi edinilmesi amaçlanmıstır. Arastırmada ver toplama yöntemi olarak bilissel haritalama yöntemlerinden biri olan elle çizilen haritalar ve yarı-yapılandırılmıs görüsme ve soru formunun uygulanmıstır. Arastırmanın örneklemi 135 kadın ve 144 erkek olmak üzere toplam 279 kisiden olusmaktadır. Örneklemin tümüne hem soru formu ve görüsme formu uygulanırken, 69 kisilik bir bölümüne aynı zamanda bilissel harita çizdirilmistir. Bilissel haritalardan elde edilen bulgulara bakıldıgında haritalarda en sık belirtilmis ögenin ?Lunapark? oldugu, haritalara en yüksek sıklıkla kapılarından çizilmeye baslandıgı ve en agırlıklı olarak İzmir Kültürpark'ının eglence yönünün vurgulandıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The study named ?The Symbolic Meanings and the Cognitive Representations of Izmir International Cultural Park and Recreational Area? is mainly concerning the cognitive representations of people who are living in Izmir and the meanings that they attribute to this public place and besides the level of their attachment to this public area and also Izmir. In order to collect data about these variables hand-drawn maps and semi-structural interview forms and questionnares were used. Interviews and questionnares were conducted with 279 people (135 women and 144 men) and some part of the whole sample, namely 69 people drew cognitive maps of the this area. The results in the hand drawn maps have shown that the most drawn element in the maps is ?Lunapark?; people started to draw their maps mostly from the entrance doors of that area and in generally people who are living in Izmir evaluate this place as an amusement area.