Türk basını'nda Türkiye Cumhuriyeti'ni ziyaret eden Sovyet misyonları (1923-1938)
Soviet diplomatic missions that visited the Republic of Turkey and their repercussions on the Turkish press (1923-1938)
  1. Tez No: 221633
  2. Yazar: GÖKSER GÖKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Cumhuriyetin ilk 15 yılında Türk ? Sovyet ilişkileri, Türk Dış Politikasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu tezde, 1923-1938 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti'ni ziyaret eden Sovyet misyonları, Türk Basını üzerinden incelenmiştir. Tez, beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde 1923-1929 yılları arasında Türk ? Sovyet ilişkileri, ikili antlaşmalar çerçevesi içerisinde incelenmiştir. Bu bölümde 17 Aralık 1925 tarihinde imzalanan ?Dostluk ve Tarafsızlık Antlaşması? ve çeşitli antlaşma, sözleşme ve görüşmelere değinilmiştir. İkinci bölümde, Sovyet Halk Komiser Yardımcısı Karahan başkanlığındaki Sovyet misyonunun 1929 Aralığı'nda gerçekleştirdiği ziyareti incelenmiştir. Bu ziyaret kapsamında, 1925 Paris Antlaşması'na ek hükümler getiren ?Yürürlük Süresinin Uzatılmasına İlişkin Protokol? imzalanmıştır. Üçüncü bölümde, Sovyet Hariciye Halk Komiseri Litvinov'un başkanlığındaki Sovyet misyonun 1931 yılındaki ziyareti tetkik edilmiştir. Bu ziyaret sonucunda Paris Antlaşması'nın yürürlük süresini uzatan bir protokol daha imzalanmıştır. Dördüncü bölümde, SSCB Savunma ve Deniz Kuvvetleri Halk Komiseri Voroşilov başkanlığındaki Sovyet misyonun 1933 yılındaki ziyareti, Cumhuriyetin onuncu yıldönümü kutlamalarına katılımı ve Türkiye'de yaptıkları geziler incelenmiştir. Son bölümde ise Sovyet Sivil Havacılık Kurumu Başkanı General Eydeman ve beraberindeki havacıların 1936 yılındaki ziyareti incelenmiştir. Türkiye'yi ziyaret eden Sovyet misyonları, Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşu ve derinleştirilmesinde önemli katkılarda bulunmuştur. Sovyet misyonları'nın Türk Basını üzerinden incelenmesi, Türk Basını'nın o zamanki yapısını ve Sovyet misyonlarının Türk halkına yansıtılış biçimini anlamak açısından da önemlidir. Bu tez ile Türk Dış Politikası'nda diplomatik misyonların öneminin anlaşılmasına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish ? Soviet relations have important repercussions on Turkish Foreign Policy, especially in the first 15 years of the Republic of Turkey. In this thesis, the Soviet diplomatic missions that visited the Republic of Turkey between 1923 and 1938 are analyzed on the basis of the Turkish Press. The thesis is comprised of five chapters. In the first chapter, Turkish ? Soviet relations between 1923 and 1929 are examined within the context of bilateral treaties. In this chapter, the ?Treaty of Friendship and Neutrality? which was signed on December 17th 1925 and other treaties, agreements and meetings are mentioned. In the second chapter, the visit of the Soviet mission led by the Soviet People?s Vice Commissar of Foreign Affairs Karahan in the December of 1929 is analyzed. In this mission, ?the protocol which extends the validity? of the Paris Treaty was signed. In the third chapter, the visit of the Soviet mission headed by the People?s Commissar of Foreign Affairs Litvinov in 1931 is examined. As a result of this visit, another protocol extending the validity of the Paris Treaty was signed. In the fourth chapter, the visit of the Soviet mission led by the People?s Commissar of Defense and Navy Forces Voroshilov in 1933, their participation in the ceremonies of the tenth anniversary of the Turkish Republic and their travels in Turkey are analyzed. Lastly, the visit of the Head of the Institute of Soviet Civilian Aviation General Eydeman and Soviet aviators in 1936 is examined. The Soviet diplomatic missions that visited Turkey had profound effects on the foundation and strengthening of the diplomatic relations between Turkey and the Soviet Union. The analysis of the Soviet missions from the perspective of the Turkish Press is important because it indicates the structure of the Turkish Press and how it reflects the Soviet missions to the Turkish public. This thesis aims to contribute to a better understanding of diplomatic missions in the Turkish Foreign Policy.